Společnost TATRA DEFENCE VEHICLE oficiálně představila samohybný minomet na podvozku Pandur II CZ. Tento nový zbraňový systém předvedla na tradiční akci „Dny NATO a Vzdušných sil AČR“. V současnosti jej nabízí Armádě České republiky i zahraničním zájemcům.

Jedním z nejzajímavějších exponátů na letošních Dnech NATO z hlediska chystaných vyzbrojovacích projektů AČR byl samohybný minomet (ShM) Pandur II 8×8 CZ. Tento moderní prostředek palebné podpory je vyráběn českou společností TATRA DEFENCE VEHICLE (TDV) z holdingu CZECHOSLOVAK GROUP.

Společnost vlastní licenci na výrobu i opravy vozidel Pandur II od General Dynamics European Land Systems, která zahrnuje i práva na výrobu již vyvinuté minometné verze se zbraní ráže 120 mm.

„Samohybný minomet Pandur II 8×8 CZ je postaven na zavedené kolové platformě Pandur II CZ, která je již ve výzbroji Armády České republiky. Představuje evropskou obdobu amerického samohybného minometu M1129 Mortar Carrier, který se americké armádě osvědčil při mnoha bojových nasazeních,“ řekl ředitel Jan Slezák, generální ředitel společnosti TDV.


Armáda České republiky v současnosti disponuje jen velmi malým počtem samohybných minometů vz. 85 PRAM-S na technicky zastaralé pásové platformě BVP-1. Už před více než deseti lety při přezbrojování na nová vozidla Pandur II CZ armáda, mimo jiné, počítala i s pořízením minometné varianty.

Kvůli rozpočtovým škrtům ale nakonec odložila nákup několika provedení, včetně minometného. Ve svých plánech rozvoje velení armády však nadále počítá s pořízením samohybných minometů se zbraní ráže 120 mm, proto se prezentace ShM Pandur II 8×8 CZ na Dnech NATO stala středem zájmu zástupců AČR i médií.

Stejně jako americký samohybný minomet M1129 Mortar Carrier, je i ShM Pandur II 8×8 CZ vybaven úsťově nabíjeným zákluzovým minometem Soltam Cardom ráže 120 mm. Zbraň může pracovat v manuálním i automatickém režimu, díky modernímu systému řízení palby a snadné manipulaci se zbraní je možné zahájit střelbu z minometu ve velmi krátkém čase po zaujetí palebného postavení.

Bojová činnost se provádí při otevřených střešních příklopech, které se při přesunu zavírají. Rychlost střelby dosahuje 16 ran za minutu a vozidlo pojme až 50 minometných granátů.

Osádku tvoří velitel, řidič, střelec a nabíječ. ShM Pandur II 8×8 CZ může vést palbu 120 mm minometnými granáty, jež jsou zavedeny ve výzbroji AČR, ale také všemi druhy granátů ráže 120 mm standardu NATO, včetně typů s přídavným raketovým pohonem anebo s koncovým navedením.

Díky powerpacku s motorem o výkonu 340 kW a automatickou převodovkou s hydrodynamickým retardérem dosahuje samohybný minomet maximální rychlosti 110 km/h, dojezd činí až 600 km.

Společnost TATRA DEFENCE VEHICLE (TDV) se specializuje na vývoj, výrobu, generální opravy a modernizace převážně obrněných a speciálních vozidel pro domácí i zahraniční zákazníky. Do jejího portfolia patří např. výroba, údržba a opravy vozidel Pandur II, a to díky smlouvě o strategickém partnerství mezi TDV a nadnárodním koncernem General Dynamics European Land Systems (GDELS) z ledna 2015.

Na základě ní TDV získal exkluzivní práva na propagaci, prodej, výrobu a údržbu rodiny obrněných vozidel Pandur II pro Českou republiku a další vybrané trhy ve východní Evropě a Asii. TDV se také zabývá vývojem a produkcí obrněných vozidel využívajících podvozky TATRA, dále se významně podílí na opravách a modernizaci tanků T-55 a T-72 v úzké spolupráci se společností EXCALIBUR ARMY a zajišťuje servisní služby pro terénní vozidla na podvozku Land Rover Defender.

TDV také spolupracuje se společností TATRA TRUCKS na výrobě obrněných vozidel typu TITUS. V roce 2017 TDV získala zakázku české armády na výrobu dvaceti obrněných kolových transportérů Pandur II CZ ve velitelské a spojovací verzi a také servisní smlouvu na kolové obrněné transportéry a bojová vozidla pěchoty Pandur II CZ v její výzbroji.

CZECHOSLOVAK GROUP (zkráceně CSG) je holding navazující na tradici československého průmyslu, který podporuje a dále rozvíjí aktivity tradičních českých a slovenských společností v oblasti obranné i civilní průmyslové produkce. Jeho portfolio zahrnuje výrobu a prodej vojenských a speciálních vozidel, terénních nákladních automobilů, zbraní a zbraňových systémů, munice, strojírenských produktů pro automobilový, železniční a letecký průmysl či brzdových systémů pro kolejová vozidla, stejně jako silniční dopravní a logistické služby.

Skupina klade silný důraz na kvalitu svých produktů a služeb a na exportní aktivity. S produkty společností holdingu se lze setkat na všech kontinentech a počet jeho zákazníků se stále rozrůstá. Podniky holdingu CZECHOSLOVAK GROUP v roce 2016 zaměstnávaly více jak 6000 osob a vygenerovaly tržby v hodnotě 15,4 mld. Kč. (sfr)