V sobotu 23. června proběhl ve společnosti DAKO-CZ, a.s. Rodinný den, jehož součástí byl i den otevřených dveří. Návštěvníci mohli využít příležitosti nahlédnout do výrobních prostor významného výrobce brzdových systémů a komponentů pro kolejová vozidla sídlícího v Třemošnici. Za každého návštěvníka společnost DAKO-CZ věnovala 30 Kč na charitativní projekt, který zvolili sami zaměstnanci.Celkem se vybralo 50 tisíc korun.

Brána podniku se pro návštěvníky otevřela ve 14.30, kdy začaly organizované prohlídky výrobních prostor společnosti. V areálu se vyrábějí brzdové systémy a komponenty, jež jsou součástí vlaků, ale i souprav metra, které DAKO-CZ dodává prakticky do celého světa. Zájemci se dozvěděli, jak vlakové brzdy fungují, a kde všude kolejová vozidla s brzdami od DAKO-CZ mohou vidět.

Zábava pro celou rodinu

Rodinný den byl zároveň plný zábavy. Celou akcí návštěvníky provázel moderátor Míra Hejda a nenudili se ani děti, ani dospělí. Program byl připraven pro všechny věkové kategorie. Děti se těšily z vystoupení skupiny Lollipopz a zábavného centra ve tvaru lokomotivy. Na dospělé čekala výzva v podobě Pit stop simulátoru, Rodeo býka a Siloměr kladiva. Celodenní program zpestřily vstupy sportovního týmu BM Fitness z Havlíčkova Brodu a vystoupení mažoretek z týmu Rondo, Ronov nad Sázavou.

Hudebními vstupy až do 17.30 hodin provázel Zdeněk Sasín, který v DAKO-CZ pracuje na pozici konstruktéra a DJ vystoupení patří mezi jeho koníčky. Večerní program zahájila skupina Olympic Revival Band, proběhla barmanská show v podání Štěpána Stratílka a od 19 hodin následovalo vystoupení kapely Medvěd 009.

Pro návštěvníky byly nachystány i perličky v podobě příletu vrtulníku Black Hawk zapůjčeného z výcvikového centra Slovak Training Academy ze slovenských Košic, člena skupiny CZECHOSLOVAK GROUP. Na pódiu se pak losovali zaměstnanci DAKO-CZ, kteří měli možnost se vrtulníkem proletět. Celkem se usmálo štěstí na 29 zaměstnanců, kteří si mohli s sebou vzít jednu další osobu.

Kromě toho si mohli návštěvníci prohlédnout servisní vůz dakarského speciálu Tomáše Tomečka, který se po celou dobu návštěvníkům věnoval a podával jim vyčerpávající informace. Vystaven byl též bojový tank T-55A zapůjčený společností EXCALIBUR ARMY a nový vůz AVIA 4×4 Euro 6 INITIA z produkce přeloučské automobilky AVIA Motors.

Padesát tisíc pro Nelu

Celou akci se rozhodla společnost DAKO-CZ též charitativně podpořit. Zaměstnanci tak mohli od 18. 5. do 8. 6. 2018 nominovat projekt, který si dle jejich názoru zasloužil podporu. Vyhlášení a předání finančního daru proběhlo na pódiu v 17 hodin, kdy Dagmar Matúšová, generální ředitelka DAKO-CZ, vylosovala jeden ze tří projektů, které se dostaly do finále. Výhercem se stal projekt Andělské náramky pro Nelu, na nějž paní ředitelka předala finanční dar výši 50 tisíc korun.

Organizátoři od 14 do 16 hodin monitorovali návštěvníky, kteří prošli přes hlavní bránu, bylo jich celkem 934. Za každého z nich dle předem stanovených pravidel společnost DAKO-CZ věnovala 30 korun, tedy celkem 28 020 korun. Generální ředitelka Damar Matúšová se rozhodla nakonec věnovat rovných 50 tisíc korun i jako poděkování všem, kteří na akci dorazili v nepříznivém a deštivém počasí.

Projekt Andělské náramky pro Nelu slouží k získání finančních prostředků pro holčičku Nelu, která se narodila s nemocí hydrocefalus označované též jako vodnatelnost mozku. Rodiče Nely se snaží i prostřednictvím sbírky sehnat dostatek prostředků na nákladnou léčbu a rehabilitace dcery tak, aby mohla vést co nejvíce normální život.