Czechoslovak Group a společnost Tatra Trucks se zúčastní veletrhu obranné techniky IDEX 2019 v Abu Dhabí. (Na snímku Tatra Tactic).

Jeden z největších světových veletrhů obranných technologií a techniky se uskuteční v Abu Dhabí ve Spojených arabských emirátech ve dnech 17. až 21. února 2019. Mezi vystavovateli IDEX 2019 tradičně nebudou chybět ani společnosti patřící do holdingu CZECHOSLOVAK GROUP (CSG) a kopřivnická automobilka TATRA TRUCKS, která je s holdingem úzce spjata.

Společnosti patřící do holdingu CZECHOSLOVAK GROUP i TATRA TRUCKS přivezou na veletrh IDEX 2019 několik novinek a zajímavých exponátů. Na prestižní akci se budou na stáncích CP-410 a CP-420 prezentovat především společnosti EXCALIBUR ARMY, TATRA TRUCKS, RETIA patřící do divize CSG Aerospace a také MSM Group reprezentující slovenskou větev holdingu CZECHOSLOVAK GROUP.

Společnost EXCALIBUR ARMY například představí raketomet BM-21 MT 4×4 na podvozku TATRA FORCE, který využívá osvědčené a velmi rozšířené odpalovací zařízení GRAD 122 mm.

Raketomet je vybaven zcela novým systémem řízení palby, novými elektronickými systémy a také ovládacími prvky. Ty v kombinaci s ověřeným odpalovacím systémem tvoří velmi efektivní a spolehlivý bojový komplet.

Moderní podvozek dodávaný společností TATRA TRUCKS navíc tomuto bojovému prostředku propůjčuje výjimečné jízdní vlastnosti v těžkém terénu i na silnicích a posouvá jeho mobilitu na kvalitativně vyšší úroveň.

MSM Group odborníkům i návštěvníkům veletrhu představí celé portfolio malorážové i středorážové munice, dále moderní munici pro dělostřelecké systémy ráže 155 mm a pro minomety ráže 81 mm. Nebudou chybět ani ruční palné zbraně značky ZVS, mezi exponáty bude k vidění i nejnovější projekt v podobě protitankové řízené střely Hornet, ale i lehké přenosné minomety řady ANTOS.

Kopřivnická TATRA TRUCKS představí na veletrhu IDEX 2019 ve světové premiéře nový střední nákladní vůz TATRA TACTIC v provedení 4×4. Vozidlo TATRA TACTIC je vybaveno zcela novou kabinou tatrovácké konstrukce s kapacitou až 4 osob, k pohonu slouží osvědčený šestiválcový motor Cummins o výkonu 210 kW spojený s plně automatickou převodovkou Allison.

Maximální hmotnost nové vozu může činit až 13 t, přičemž maximální užitečné zatížení dosahuje hodnoty 5,5 t. Dalším exponátem bude návěsový tahač TATRA PHOENIX v provedení 6×6 určený pro vojenské využití, který je vybaven výkonným šestiválcovým motorem PACCAR.

Radar RETIA MADR ELTA

Dalším vystavovatelem bude RETIA, která spadá do nedávno založené divize CSG Aerospace. Ta představí rovněž ve světové premiéře novinku v podobě radaru ReGUARD. Jde o víceúčelový 3D radar pro detekci a současné sledování pozemních cílů a pomalých níz­koletících cílů s malou odraznou plochou.

Radar ReGUARD bude k dispozici ve stacionární i mobilní podobě a pracuje na základě elektronického vy­chylování radarových svazků a mechanického otáčení radarové hlavy, přičemž má dosah až 18 km a je schopen monitorovat cíle až do výšky 3 km.

Dalším exponátem bude nejnovější provedení speciálního radarového zařízení ReTWis 5, které je schopno detekovat živé objekty a osoby za nekovovými překážkami, jako jsou například zdi.

Význam veletrhu IDEX, který se koná každé dva roky, neustále roste. Svědčí o tom počty vystavovatelů a návštěvníků. V roce 2017 mělo na veletrhu své expozice přes 1200 vystavovatelů z více než 57 zemí a návštěvnost přesáhla počet 100 tisíc lidí.

Není bez zajímavosti, že v roce 2017 společnosti holdingu CZECHOSLOVAK GROUP a automobilka TATRA TRUCKS vystavovaly na největší ploše ze všech českých účastníků a zaujímaly i významné místo mezi evropskými vystavovateli.

Jejich expozice se stala středem pozornosti o čemž svědčí i návštěva šejka Mohammeda bin Zayed Al Nahyana, korunního prince Abu Dhabí a zároveň zástupce vrchního velitele ozbrojených sil Spojených arabských emirátů (SAE). Tento významný politik na veletrhu v roce 2017 poctil svou přítomností jen několik expozic, mezi nimi byl právě i výstavní pavilon CZECHOSLOVAK GROUP a TATRA TRUCKS.

(pel)