Českému výrobci sušeného masa, pardubické společnosti Fine Gusto Nature, se daří mimo Českou republiku i ve světě. V roce 2018 firma dosáhla obratu téměř 30 milionů korun, což značí meziroční nárůst o přibližně 20 procent. Zakladatelé firmy také rozšířili sortiment výrobků a založili další dvě potravinářské společnosti zabývající se zdravou stravou.

Rok 2018 byl pro pardubickou společnost založenou společníky Davidem Novákem a Pavlem Doležalem, velmi důležitý a zásadní. Firma značně investovala do automatizované výroby a také navázala nová obchodní partnerství.

„Začali jsme nově spolupracovat s obchodním řetězcem Kaufland, který je pro nás jedním z nejsilnějších partnerů v České republice. Také nás velmi těší, že jsme zahájili spolupráci s Českými drahami, kde jsou pro cestující dostupné naše výrobky,“ řekl David Novák, jednatel a zakladatel společnosti.

Odhalil také plány na letošní rok.

„Chtěli bychom pokračovat v růstu, ale také se ještě více zaměřit na obchod a expandovat do zahraničí,“ uvedl Novák.

Fine Gusto Nature v roce 2018 rovněž rozšiřovala sortiment výrobků. Novinkou v portfoliu je sušené hovězí maso biltong, jehož receptura pochází z Jižní Afriky.

„Biltong se připravuje z vybraných plátků syrového masa nakrájených na pruhy podél nebo napříč svalovinou. Trochu se podobá jerky tím, že se jedná také o kořeněné sušené maso, ale liší se přísadami, chutí a výrobním procesem,“ upřesnil Pavel Doležal, druhý zakladatel a jednatel společnosti Fine Gusto Nature.

Další novinkou uvedenou na trh je drcené hovězí a krůtí sušené maso.

„Drcené sušené maso je velmi kvalitní surovinou, která obsahuje vysoce stravitelné živočišné bílkoviny, vitamíny a minerály, které zvyšují nutriční hodnoty. Má také rozmanité použití například v pečivu, slaných musli tyčinkách, instantních polévkách a podobně,“ dodal Doležal.

Mimo nově navázané spolupráce a rozšíření sortimentu společnost na konci roku 2018 získala certifikát IFS (International Food Standard), který vznikl z požadavků zahraničních obchodních řetězců jako všeobecný standard na bezpečnost potravin v obchodních řetězcích. Certifikát IFS zajišťuje vysokou kvalitu a bezpečnost produktů.

Zakladatelé firmy Fine Gusto Nature David Novák a Pavel Doležal v minulém roce založili další dvě potravinářské společnosti zaměřené na zdravou stravu – VegUp a VegSnack.

Firma VegUp vyrábí naklíčená sušená semínka, která jsou následně mletá na mouky, vločky, nebo jsou ochucená a prodávaná k přímé spotřebě místo chipsů. V portfoliu má firma sušená naklíčená semínka například z hrachu, červené čočky, slunečnice, ovsa, mungo fazolí, vojtěšky, pšenice, řepky apod.

Společnost VegSnack produkuje zdravé luštěninové krekry a snacky – slané i sladké, z cizrny, červené čočky, žlutého hrachu a dalších. Velkou předností luštěninových chipsů je způsob zpracování formou pečení a ruční výroba. Díky tomu společnost garantuje nižší obsah tuků a šetrné zpracování produktu.

„Tyto dvě firmy jsme založili, protože podobné výrobky v České republice zatím nikdo nevyrábí. Oproti Fine Gustu zde cílíme především na zákazníky, kteří primárně nevyhledávají masové výrobky a radši si dopřejí svačinu z luštěnin a semínek,“ upřesnil Novák.

(pel)