V Německu odvysílali reportáž, v níž premiéra Babiše označili kvůli kauze Čapí hnízdo za podvodníka.

Premiér Babiš podle německé televize vydělává politikou a zapletl se do podvodu. Podle německé veřejnoprávní televize ZDF Babiš nechal změnit pravidla týkající se evropských fondů tak, aby z toho těžil Agrofert. O kauze Čapí hnízdo, kvůli níž policie navrhla Babiše obžalovat, hovoří ZDF jako o podvodu. Opozice kvůli reportáži svolává mimořádnou schůzi Parlamentu.

Německá veřejnoprávní televize ZDF v reportáži zdůraznila, že Česko, Maďarsko a Rumunsko mají společný rys, že dostávají miliardy z Bruselu.

„Jejich mocní ty peníze využívají pro své účely, často na úkor základních evropských hodnot. Tak jako Andrej Babiš,“ konstatovala ZDF.

Babiš podle ZDF hraje dvojí roli. Jednak roli šéfa vlády, který utváří rámcová pravidla, a jednak podnikatele, který je posléze využívá.

„Babiš stojí za řadou firem a EU je podporuje miliony eur,“ upozornila německá televizní stanice.

Podle ZDF se za dobu, kdy je Babiš ve vládě, téměř zdvojnásobil příjem Agrofertu z evropských fondů. Zatímco v roce 2014 činily tyto příjmy 42 milionů eur (1,1 miliardy korun), v roce 2017 to bylo už 82 milionů eur (2,1 miliardy korun).

Velké firmy dostávaly podle pořadu stále více peněz z dotačních zdrojů, s nimiž přitom EU počítá pro menší společnosti.

Upozornila dále na fakt, že takové dotace byly legální také proto, že se Babiš postaral o to, aby se změnila pravidla.

Uvedla také, že český premiér „vydělává peníze politikou“.

S kritikou českého premiéra v reportáži vystupuje například jeho bývalý náměstek na ministerstvu financí Lukáš Wagenknecht nebo Milan Eibl z protikorupční organizace Transparency International.

Společnost Agrofert, která je nyní ve svěřeneckém fondu, jehož jediným beneficientem je Babiš, se odmítla vyjádřit a Babiš sám na žádost o rozhovor s televizí nereagoval.

V pořadu ZDF také mluví evropský komisař pro rozpočet Günther Oettinger, který loni platby z evropských fondů Agrofertu pozastavil. Lidé na podobných pozicích jako Babiš se podle něj musí vyhnout střetu zájmů.

Reportáž také připomněla kauzu Čapí hnízdo s tím, že „ještě jako podnikatel byl Babiš zapleten do skandálu s podvodem“.

„Babiš předstíral, že Čapí hnízdo je samostatnou malou firmou, ale ve skutečnosti patřil k jeho obrovskému firemnímu impériu Agrofert,“ odvysílala ZDF v Německu.

Policie v Česku navrhla obžalovat Babiše

Policie předala spis kauzy Čapí hnízdo státnímu zastupitelství v Praze. Policie navrhla obžalovat všechny obviněné, vyjma Babiše mladšího.

Žalobce Jaroslav Šaroch si nyní musí materiály prostudovat. Následně rozhodně, zda obžalobu podá.

Podle Babiše jde o politickou kauzu.

„Nechápu, jak je možné, že v rámci živé kauzy mají novináři dřív informace než lidi, kterých se to týká. Je to zpolitizované a od samého začátku to beru jako organizovaný komplot,“ reagoval předseda vlády.

„Je to spis, který se vysílá on-line,“ prohlásil dále.

Návrh policie se týká premiéra Andreje Babiše (ANO) a dalších obviněných, nezahrnuje naopak premiérova syna, který je stíhán samostatně. Babiš junior nyní žije ve Švýcarsku a české policii se nedařilo uskutečnit jeho výslech.

Nejnovější posun v kauze se kromě Andreje Babiše a jeho manželky Moniky týká premiérovi dcery z prvního manželství Adriany Bobekové.

Stíhán je také bývalý předseda představenstva společnosti Farma Čapí hnízdo a bývalý manažer Agrofertu Josef Nenadál, někdejší členka představenstva Jana Mayerová a švagr Babiše Martin Herodes.

Policie ukončila vyšetřování kauzy Čapí hnízdo na konci března. Tehdy dostali možnost obvinění prostudovat si spis a navrhnout jeho doplnění.

Policie řeší údajný podvod s padesátimilionovou dotací EU na stavbu rekreačního a konferenčního areálu Čapí hnízdo déle než tři roky. Farma Čapí hnízdo patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Agrofertu, poté změnila formu vlastnictví.

Díky této změně získala padesátimilionovou evropskou dotaci pro malé a střední podniky. Po několika letech se farma opět vrátila do skupiny Agrofert.

Babiš vlastnil Agrofert do předloňského února, následně jej vložil do svěřenských fondů. V roce 2016 řekl ve Sněmovně, že Čapí hnízdo vlastnily v době získání evropské dotace jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky.

V kauze byl původně stíhán i první místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek. Státní zástupce však následně vyhověl jeho stížnosti a obvinění zrušil.

Opozice svolává mimořádnou schůzi

Opoziční ODS, Piráti a KDU-ČSL mimo jiné i kvůli údajnému střetu zájmů premiéra Babiše a zmiňované reportáži ZDF svolávají mimořádnou schůzi Poslanecké sněmovny.

Chtějí na ní také diskutovat zprávu Nejvyššího kontrolního rozpočtu (NKÚ) a státní rozpočet na příští rok.

„Chceme řešit body, které se nám často nedaří zařadit na jednání schůze, protože jsme často blokovaní nepřiznanou koalicí. Střet zájmů premiéra Andreje Babiše je problém, který dávno přesáhl hranice ČR,“ zdůraznil šéf Pirátů Ivan Bartoš s odkazem na reportáž německé veřejnoprávní televize ZDF.

„Sněmovna by měla vyslat jasný signál, aby občané věděli před volbami, jestli je Andrej Babiš tak čistý, jak tvrdí,“ doplnil Bartoš. Volby do Evropského parlamentu se budou konat 24. a 25. května.
Fiala: ČR se neubírá správným směrem

Zpráva NKÚ za rok 2018, na kterou se opozice odkazuje, uvádí, že stát selhává v oblasti digitalizace, zjednodušení daňových povinností, úspory energií či dopravy.

„Zpráva je velmi vážným varováním a říká nám několik věcí: Že se ČR neubírá správným směrem a že se vláda nevěnuje prioritám. Není to příjemné čtení. Vláda to varování vůbec nebere vážně,“ upřesnil šéf ODS Petr Fiala. (sfr)