Vládě docházejí peníze, a tak se je snaží získat od daňových poplatníků. Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) plánuje masivně zvyšovat daně.

České vládě docházejí peníze a svým hospodařením stále více prohlubuje schodek státního rozpočtu ČR. Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) chce chybějící peníze získat od daňových poplatníků, a to masivním zvyšováním daní. Její resort plánuje zvýšit spotřební daně z tabáku, lihu a hazardu. Změny prý do rozpočtu přinesou každoročně přes 10 miliard korun.

„Zatímco průměrná mzda se v České republice mezi lety 2009 až 2018 zvýšila téměř o polovinu, například spotřební daň z lihu se zvýšila naposledy v roce 2010,“ uvedla ministryně.

Ministerstvo financí návrhem reagovalo na požadavky ministerstva zdravotnictví a národní koordinátorky pro protidrogovou politiku.

Spotřební daň z cigaret a zahřívaného tabáku by od příštího roku měla stoupnout o 10 procent.

Spotřební daň z lihu by se pak měla navýšit asi o 13 procent.

U hazardních her se ministerstvo chystá zvýšit sazbu u kurzových sázek, tombol, turnajů malého rozsahu a tzv. totalizátorových her z 23 na 25 procent, a u loterií, bing a živých her z 23 na 30 procent.

Návrh počítá s tím, že změny do rozpočtu přinesou v letech 2020 a 2021 každoročně přes 10 miliard korun.

Opozice však plán zkritizovala, prý se jedná jen o snahu získat peníze, které menšinové vládě ANO s ČSSD docházejí.

Babišova vláda svým hospodařením stále více prohlubuje schodek státního rozpočtu ČR. Ten na konci dubna 2019 stoupl už na 29,7 miliard korun. Vláda přitom dříve slibovala, že cílem jsou vyrovnané rozpočty.

Na letošní rok je schválen rozpočet se schodkem 40 miliard korun. Ministerstvo doufá, že v průběhu roku výběru DPH pomůže rozjezd 3. a 4. etapy EET, příslušná novela zákona ale ještě nebyla schválena.

(pel)