Policisté zahájili trestní řízení v souvislosti s hospodařením farmy Čapí hnízdo českého premiéra Andreje Babiše (ANO), a to pro podezření z trestného činu krácení daně. Jednat se mělo o nezákonný odpočet DPH, stamilionové částky vynaložené na reklamu a podezření na další daňové delikty. 

Informaci uveřejnil server Neovlivni.cz.

Oficiální šetření, zda hospodaření farmy Čapí hnízdo nedoprovázely daňové úniky, zahájili kriminalisté letos na jaře.

Podezření vyhodnotili podle zjištění serveru jako vážné.

Kromě toho pražská policie už více než 3 roky vyšetřuje v kauze Čapí hnízdo údajný dotační podvod, kvůli kterému stíhá Babiše a některé blízké členy jeho rodiny.

V této kauze padesátimilionové dotace policie letos v dubnu navrhla obžalovat premiéra Babiše a ostatní obviněné.

Možné daňové delikty v souvislosti s hospodařením farmy Čapí hnízdo podle serveru poprvé zmínil už v roce 2014 německý finanční úřad.

Ten měl pochybnosti o platbách za údajnou reklamu německé pobočky Agrofertu u olbramovické farmy. Své podezření Němci tehdy předali oficiálně českým kolegům z finanční správy.

Farma totiž mohla prostřednictvím reklamy pomáhat holdingu Agrofert ušetřit na daních. Současně tento postup ale pomáhal i farmě Čapí hnízdo, aby byla vůbec schopna splácet úvěry.

V době, kdy z německého berního úřadu dorazila do Prahy zmiňovaná depeše, řídil ministerstvo financí právě Babiš a případ se nikam nepohnul.

Česká policie, která od roku 2015 řeší dotaci EU pro Čapí hnízdo, si následně objednala znalecký posudek o ekonomické kondici farmy. A v posudku se informace o podezření z daňových deliktů rovněž objevily. A toto podezření zmiňuje i zpráva Evropského úřadu pro boj s podvody OLAF, která dotaci pro Čapí hnízdo zkoumala, uvedl dříve server Echo24.

Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova holdingu Agrofert. V prosinci 2007 se firma přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele. V létě 2008 získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky.

Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila pod Agrofert. Farmu Čapí hnízdo nyní vlastní společnost Imoba, která loni spornou dotaci státu vrátila.

Koncern Agrofert původně vlastnil současný premiér Andrej Babiš (ANO). V únoru 2017 vložil své akcie kvůli zákonu o střetu zájmů do svěřenských fondů.

Kvůli sporné padesátimilionové dotaci na Čapí hnízdo čelí premiér Babiš, jeho manželka, švagr a dvě dospělé děti obvinění z dotačního podvodu.

(pel)