Německo letos poprvé předstihlo Norsko v počtu prodaných elektroautomobilů.

Německo vůbec poprvé předstihlo superekologické Norsko a stalo se třetím největším trhem s elektromobily. Norsko přitom léta bylo evropskou jedničkou. V první polovině roku 2019 se ve více než 80milionovém Německu prodalo 48 tisíc nových elektroaut, zatímco v 5milionové severské zemi jich bylo 44 tisíc. 

Nejvíce elektrovozů se nadále prodá v Číně.

Druhé následují Spojené státy.

Vyplynulo to ze studie nezávislého německého institutu pro automobily a mobilitu (CAM).

Klíčové automobilové trhy sice slábnou, ale poptávka po elektroautech i tak roste. V Číně se v období od ledna do června zvýšila o 52 procent, prodalo se tam 628 tisíc elektrovozů. Jejich podíl na trhu přitom stoupl na 5,1 z 2,9 procenta.

Nového majitele na druhém největším světovém trhu v USA našlo v 1. pololetí o 20 procent více elektrovozů, prodalo se jich 149 tisíc.

V absolutních prodejních číslech v prvních šesti měsících roku za sebou Německo nechalo Norsko. Přestože německý automobilový trh v pololetí stagnoval, trh s elektromobily stoupl o 41 procent. Podíl elektromobilů na trhu se pak meziročně zvýšil na 2,6 procenta z 1,8 procenta.

V Norsku se podíl elektromobilů na trhu zvýšil na 56 procent. V samotném prvním letošním čtvrtletí byl nárůst ještě strmější, činil 61 procent. Celkem se tohoto typu vozů v první polovině roku v zemi prodalo meziročně o 22 procent více.

V Česku stále tvoří auta čistě poháněná elektřinou nepatrný zlomek ze všech prodaných (pod 1 procento).

(pel)