Švédská aktivistka Greta Thunbergová nechala z jednání v rámci konference Smile for Future vyloučit novináře. Obvinila je z šíření špatné atmosféry, která kongres provází.  

Nepříjemnou atmosféru kongresu mají podle Grety na svědomí negativní fotografie a titulky v mediích. Jedno z posledních jednání mladých aktivistů začalo kritikou a dohady, a protože se Greta obávala, že by situaci novináři popsali jako spor mezi mladými aktivistami, nechala je z akce v Lausanne vyloučit.

„Někteří novináři byli šokováni, další vypadali naštvaně a přemýšleli, jak by měli psát zpravodajství o akci, ze které byli vyhozeni,“ popisovala redaktorka deníku Blick Fabienne Kinzelmannová.

Po chvíli se situace uklidnila a všichni se zase směli vrátit zpět – s jejím rozhodnutím nesouhlasili další z přítomných aktivistů.

„Chování vůči nám novinářům bylo nakonec velmi uvolněné a účastníci kongresu se s námi bez problémů bavili,“ popisovala reportérka Blicku.

Na setkání se sešlo přibližně 450 aktivistů ze 37 zemí světa. Debatovali zde o budoucím směřování hnutí Fridays For Future, které sdružuje studenty usilující o změny v řešení klimatických otázek.

(sle)