Afričtí migranti z nevládní lodi Open Arms jsou nemocní. Už 9 z nich bylo z lodi přepraveno na italskou pevninu.

Afričtí migranti z nevládní lodi Open Arms, která kotví u Itálie, jsou nemocní. Už 9 z nich bylo z lodi přepraveno na italskou pevninu. Loď Open Arms však stále stále nesmí do přístavu. Na palubě zůstává 138 běženců. V italské vládě vypukly spory o vpuštění lodi do přístavu. 

Z lodě španělské nevládní organizace Proactiva Open Arms, která po dvou týdnech čekání s desítkami afrických migrantů na palubě vplula do italských vod, odvezla italská pobřežní stráž ze zdravotních důvodů na pevninu devět lidí.

Posádka španělského plavidla nalodila migranty plující z Libye do Evropy při několika záchranných operacích začátkem měsíce. Dlouho ale nesměla vplout do italských vod kvůli protiimigrační politice italského ministra vnitra Mattea Salviniho.

Ve středu však italský soud rozhodl, že loď smí vplout do italských vod a migrantům má být poskytnuta pomoc. O zakotvení v přístavu ale soudní verdikt nehovoří.

Během srpna povolily italské či maltské úřady vylodění 16 migrantů z lodi Open Arms: těhotným ženám, dětem či lidem se zdravotními problémy a jejich doprovodu.

Na rozhodnutí soudu Salvini zareagoval novým dekretem, jímž španělské lodi zakázal vstup do Itálie. Dekret ale odmítli podepsat ministři dopravy a obrany, kteří patří ke druhé ze stran vládní koalice.

Italská vládní koalice se minulý týden rozpadla. Salvini předložil v parlamentu návrh na vyslovení nedůvěry vládě, jímž chce dosáhnout předčasných voleb, aby posílil svou pozici.

Proti Salvinimu se v otázce migrantů postavil i nestranický italský premiér Giuseppe Conte, který ho v otevřeném dopise na sociálních sítích kritizoval za posedlost protiimigrační politikou.

Salvini mu odpověděl, že je na tuto posedlost pyšný, protože zajišťuje bezpečnost Itálie.

Conte zároveň informoval, že mu šest zemí vyjádřilo ochotu migranty z lodě Open Arms přijmout. Jsou to Francie, Německo, Rumunsko, Portugalsko, Španělsko a Lucembursko.

Itálie a Malta totiž od loňska své přístavy uzavírají mimo jiné proto, že EU není schopna migrační krizi systematicky řešit, a loď nevládní organizace s migranty pustí do přístavu až poté, co mají slib ostatních zemí EU, že migranty převezme. (sfr)