Ministr Salvini dovolil vpustit na italský ostrov Lampedusa celkem 27 nezletilých migrantů z nevládní lodě Open Arms, která už 2 týdny kotví poblíž Itálie.

Ministr Salvini ustoupil premiérovi a dovolil vpustit na italský ostrov Lampedusa celkem 27 nezletilých migrantů z nevládní lodě Open Arms, která už 2 týdny kotví poblíž Itálie. Zoufalství na lodi Open Arms údajně dosáhlo maxima. Podle kapitána hrozí výbuch nespokojenosti. Migranti chtějí skákat do moře a do Itálie doplavat.

Na lodi je nyní celkem 107 migrantů vylovených ze Středozemního moře při pokusu doplout do Evropy.

Situace na palubě lodi španělské nevládní organizace Proactiva Open Arms je kritická. Kapitán plavidla Marc Reig se obává, že se blíží „výbuch“.

Na palubě bylo 134 migrantů, kteří na omezeném prostoru žili více než dva týdny. Itálie v sobotu večer povolila vylodění 27 nezletilých běženců bez doprovodu. Osud zbývajících 107 běženců je nejasný.

Nezletilí migranti bez doprovodu se mohli vylodit na ostrově Lampedusa. Podle kapitána Reiga stačí jen maličkost a situace na lodi bude eskalovat.

Loď zachránila migranty u Libye na palubě je má už 16 dní a čeká na povolení zakotvit u italského ostrova Lampedusa.

„Lidé ztratili trpělivost a jsou velmi nervózní,“ prohlásil kapitán.

Podle něho je prý těžké uprchlíkům vysvětlit, že jsou jen 800 metrů od ostrova, na který ale nemohou.

Vylodění migrantů v Itálii zakázal ministr vnitra Matteo Salvini. Ten však v sobotu učinil ústupek, když povolil převézt na Lampedusu mladistvé.

Zdůraznil však, že tento krok činí „na zodpovědnost premiéra Giuseppeho Conteho“.

Necelé tři desítky mladistvých převezla loď italské pobřežní stráže k pevnině. Salvini však následně oznámil, se nevzdá a ve svém postoji vytrvá.

„Za posledních 16 dní jste mohl v klidu a tichosti odjet do Španělska,“ reagoval na kapitánova slova. Nevládní organizace Proactiva Opern Arms je totiž ze Španělska.

Jižně od Sicílie mezitím čeká na povolení vplout do přístavu loď Ocean Viking, což je plavidlo nevládní organizace Lékaři bez hranic, která má na palubě 356 zachráněných migrantů. (sfr)