Babiš (ANO) poradil sociální demokracii, aby se vzdala nominace Michala Šmardy a na post ministra kultury přišla s jiným kandidátem. (Ilustrační foto - redakční koláž).

Premiér Andrej Babiš (ANO) preferuje, aby pokračovala vládní koalice hnutí ANO a sociální demokracie. Babiš prý dělá všechno, aby vládní spolupráce zůstala zachována. Sociální demokracii premiér poradil, aby se vzdala nominace Michala Šmardy a na post ministra kultury přišla s jiným kandidátem. 

Předseda vlády to řekl serveru idnes, jenž Babiš majetkově kontroluje.

Podle Babiše kandidát na ministra kultury Michal Šmarda (ČSSD) svými výroky rozvrací kabinet ještě předtím, než do něj vstoupil.

Předseda ČSSD Jan Hamáček v sobotu uvedl, že ČSSD sice chce ve vládě být, ale musí být dodržována Ústava i koaliční smlouva.

Babiš tvrdí, že žádný z těchto dokumentů neporušil on ani prezident Miloš Zeman.

„Já jsem koaliční dohodu respektoval a respektuji ji, ale nemohu přehlížet řadu vyjádření pana Šmardy, kdy on ještě ani není ve vládě a už tu vládu rozvrací,“ konstatoval Babiš.

Zmínil například Šmardovu kritiku ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO).

Pokud Šmarda chce ČSSD pomoci, měl by se kandidatury vzdát, deklaroval Babiš.

„A ať ČSSD přijde s jiným jménem a projedná to se mnou podle koaliční smlouvy,“ poradil sociálním demokratům.

Podle premiéra už prý i ČSSD pochopila, že další trvání na místopředsedovi strany Šmardovi je nesmyslné, stejně jako celý několikaměsíční spor o výměnu ministra kultury.

„Předpokládám, že změní názor,“ doplnil Babiš.

Ten výslovně odmítá, že by řešením patové situace mohla být výměna postů ve vládě, kdy by se ANO ujalo řízení kultury výměnou za jiný resort.

Ministr kultury by měl podle Babiše být schopen reprezentovat v zahraničí, tedy mluvit aspoň jedním cizím jazykem, mít k tomu vzdělání a znalosti.

Premiér vlády si prý neumí představit, že by ČSSD z kabinetu odešla.

„Pro ni je účast ve vládě velice výhodná. Možná by bylo za tím lepší udělat nějakou čáru a začít jakoby od začátku,“ navrhl.

Kvůli sporu kolem Šmardy má Babiš na úterý domluvenou schůzku s prezidentem. V pondělí by se měl sejít s Hamáčkem.

Babiš v pátek prohlásil, že se Šmardou ve vládě nebude. Hamáček na to reagoval slovy, že je překvapen, že premiér změnil názor, když Šmardu prezidentovi sám navrhl.

Spor o výměnu ministra kultury trvá už čtvrt roku. (sfr)

VÍCE O TÉMATU ČTĚTE ZDE:

Babiš proti ČSSD vykopal válečnou sekeru: Nechce být ve vládě se socdem Šmardou