V případě tvrdého brexitu mohou v Británii chybět potraviny, léky i pohonné hmoty, předpokládá tajná vládní prognóza.

V případě tvrdého brexitu mohou v Británii chybět potraviny, léky i pohonné hmoty. Varovala před tím britská vláda v tajné analýze dopadů odchodu Spojeného království z EU bez jakékoliv dohody s Bruselem. Dalšími negativními důsledky mají být přetížené přístavy a návrat „tvrdého“ režimu na hranice mezi Británií a Irskem. 

Podle předpovědi sestavené předsednictvem vlády nebude možná až 85 procent dopravců zajišťujících svými nákladními automobily obchod s Evropou připraveno na francouzské celní kontroly. Čekat na ně budou až dva a půl dne.

Chaos podle vládní analýzy bude trvat tři měsíce do doby, než se dopravní situace ustálí na 50 až 70 procent nynějšího stavu.

Plány, které se připravují s cílem vyhnout se hraničním kontrolám na hranici Severního Irska s Irskou republikou, se ukážou jako neudržitelné, dovozuje analýza. Na hranici prý bude musí být zaveden „tvrdý“ režim.

Podle listu The Sunday Times byla tato vládní prognóza vypracovaná tento měsíc pod kódovým označením Operation Yellowhammer (Operace strnad). Určena má být jen osobám s bezpečnostní prověrkou.

Analýza neobsahuje nejpesimističtější, ale nejpravděpodobnější scénář.

Materiál dále předpokládá, že po tvrdém brexitu může doojít k občanským protestům po celém Spojeném království.

Nový premiér Boris Johnson zastává stanovisko, že Velká Británie opustí Evropskou unii koncem října letošního roku i bez dohody, pokud se tu dosavadní nepodaří s Bruselem změnit.

Evropská komise však dohodu, která obsahuje i takzvanou irskou pojistku, měnit nehodlá. Pojistka má zabránit vzniku klasického hraničního režimu mezi Irskou republikou a Severním Irskem. (sfr)