České dráhy nakoupí až 182 nových vlaků s rychlostí až 230 km/h.

České dráhy nakoupí až 182 vlaků pro expresní spoje s rychlostí až 230 km/h. Rychlost je nezbytná pro plánované nasazení souprav na mezinárodní linky, především pak pro provoz v Německu. Cestující v České republice si ale rychlost neužijí. Plánovaná vysokorychlostní trať je zatím v nedohlednu a vlaky tak v tuzemsku mohou jezdit „pouze“ 160 km/h. 

ČD o tom informovaly v tiskové zprávě.

„Díky pořízení až 180 nových osobních vozů pro expresní dopravu nabídneme špičkový servis především našim zákazníkům mezi Prahou a Brnem nebo Prahou a Ústím nad Labem, a také cestujícím na mezistátních linkách do Berlína, Hamburku, Bratislavy a Budapešti,“ uvedl generální ředitel Václav Nebeský.

Železnice tak podle něj bude moci snadněji konkurovat osobní dopravě, autobusům nebo letadlům. Současně si od toho ČD slibují také více cestujících.

Rychlost 230 km/h je podle drah „nezbytná pro plánované nasazení souprav na mezinárodní linky, především pak pro provoz v Německu”.

Cestující v České republice si ale rychlost vlaků neužijí. Plánovaná vysokorychlostní trať je zatím v nedohlednu a vlaky tak v tuzemsku mohou jezdit „pouze“ 160 km/h.

Nové vlaky pak nabídnou cestujícím špičkový komfort, a to včetně restauračních vozů, speciálních míst pro cestující na vozíku nebo s malými dětmi, s Wi-Fi připojením k internetu nebo vylepšenými parametry pro příjem signálu mobilních telefonů.

(pel)