Opozice nepodpoří návrh státního rozpočtu pro rok 2020. Důvodem je především velký schodek v době ekonomického růstu a nedostatečné investice.

Opoziční strany zkritizovaly návrh státního rozpočtu pro rok 2020. Vadí jim především velký schodek v době ekonomického růstu a nedostatečné investice. Předseda ODS Petr Fiala schodek považuje za politicko-rozpočtový trestní čin. Piráti chtějí vrátit předlohu k přepracování. 

TOP 09 bude navrhovat snížení výdajů i deficitu státního rozpočtu na příští rok o 20 miliard korun a to, aby podíl investičních výdajů vůči celkovým činil alespoň deset procent.

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek uvedl, že v rozpočtu není ani koruna na nezbytné systémové změny ve zdravotním a penzijním pojištění a že investiční aktivita je nižší než v dobách krize.

Pokud bude kabinet trvat na stávajících parametrech návrhu rozpočtu, TOP 09 podporu vylučuje.

Předseda ODS Petra Fiala plánovaný schodek 40 miliard označil jako politicko-rozpočtový trestný čin a zpronevěru úspěšných let České republiky.

Vláda podle něj na investice vydává méně než v době krize, co se týče podílu investičních výdajů na celkových.

Piráti chtějí vrátit předlohu k přepracování. Vláda podle nich rezignovala na vyrovnaný rozpočet, který premiér a dříve ministr financí Andrej Babiš (ANO) v minulosti sliboval, řekl poslanec Mikuláš Ferjenčík. Hnutí ANO podle něj neustále navrhuje prohlubovat zadlužení státu.

Za největší konkrétní rozpočtovou chybu Piráti považují, že ANO připustilo, že za jeho vlády znovu narostlo zdanění práce.

Ani lidovci návrh rozpočtu v prvním čtení nepodpoří. V návrhu jim chybí dostatečné investice do dopravní infrastruktury. Vláda se podle KDU-ČSL také málo zaměřuje na digitalizaci, která by umožnila ušetřit až deset procent státních zaměstnanců.

A rozpočet nepodpoří ani SPD Tomia Okamury. Další zadlužování je podle SPD zbytečným zatížením budoucí generace.

To komunisté, kteří tolerují menšinový kabinet ANO a ČSSD, slíbili návrh podpořit v prvním čtení. Budou ale požadovat doladit některé detaily.

Návrh rozpočtu komunisté nepovažují ani za úžasný, ani za levicový, ale o pragmatický kompromis.

Dolní komora schvaluje v prvním čtení základní parametry státního rozpočtu, tedy příjmy, výdaje a výši schodku. Deficit vláda navrhla čtyřicetimiliardový, stejně jako letos.

(pel)