Ekonomika Německa na konci roku 2019 stagnovala, uvedli statistici.

Německá ekonomika se na konci loňského roku zabrzdila. Hrubý domácí produkt (HDP) Německa ve 4. čtvrtletí stagnoval. Země tak balancuje na hraně recese, která je definovaná jako pokles HDP nejméně ve dvou po sobě jdoucích čtvrtletích.

Uvedl to spolkový statistický úřad.

Hlavní podíl na výsledku měl pokles německého vývozu. Export v období od října do prosince klesl ve srovnání s předchozími třemi měsíci o 0,2 procenta.

To znamená, že čistý obchod ubral z hospodářského výkonu země, která je na vývozu závislá, 0,6 procentního bodu. Podnikové investice se snížily o 0,2 procenta a stagnovaly výdaje domácností.

HDP největší evropské ekonomiky se za celý loňský rok zvýšil o 0,6 procenta. To je výrazně méně než v předchozích dvou letech a nejhorší celoroční výsledek od roku 2013.

Letos se má HDP podle vládních odhadů zvýšit o 1 procento.

Vývoj německého hospodářství je důležitý i pro ekonomiku ČR. Do Německa míří zhruba třetina tuzemského vývozu.

Spolková centrální banka varovala německé exportéry, že pravděpodobně utrpí šířením nového koronaviru, a uvedla, že nevidí známky možného oživení ekonomiky v prvním čtvrtletí.

K poklesu německé ekonomiky přispívá také obchodní konflikt mezi Spojenými státy a Čínou a nejistota kolem odchodu Británie z Evropské unie.

Německo je největším obchodním partnerem České republiky a je také největší ekonomikou v celé Evropě. (pel)