Exploze v bejrútském přístavu si vyžádala už nejméně 137 životů a přes 5 tisíc zraněných. Česko pošle zemi 10 milionů korun a tým speciálních záchranářů.

Libanonskou metropolí Bejrútem v úterý odpoledne otřásly silné výbuchy, které si zatím vyžádaly přes 100 mrtvých a zhruba 4 tisíce zraněných. Česko pošle Libanonu 10 milionů korun na humanitární pomoc. Zároveň do země vyšle tým 37 českých hasičů včetně 5 psovodů, statika a lékaře. 

„Dal jsem pokyn k uvolnění 10 milionů korun na humanitární pomoc pro Libanon. Do země zároveň odletí tým českých záchranářů. Ministerstvo zahraničních věcí vyřizuje přelety tak, aby se čeští hasiši dostali do Bejrútu ještě dnes. Kromě našich expertů poskytneme také materiální pomoc,“ uvedl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) na Twitteru.

Česko navíc vyšle do Libanonu speciální USAR (z anglického názvu Urban Search and Rescue) tým, který je vycvičený na vyprošťování lidí z trosek. Složen je z hasičů z Prahy a Moravskoslezského kraje.

„Libanon je země, která není schopna tu situaci zvládnout vlastními silami. Proto se Česká republika jako jedna z prvních připojila s nabídkou pomoci. Naši hasiči mají specializovaný tým, který má za úkol vyhledávat osoby, které jsou zavalené. Je to 37 osob včetně pěti kynologů se služebními psy. Součástí týmu je i lékař a statik,“ uvedl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Foto: Twitter Hasičský záchranný sbor ČR

Příčiny katastrofy zatím nejsou jasné. Tamní média popisala incident tak, že na místě vypukl požár, který zavinil explozi. Jedna z verzí hovoří o tom, že na vině byly svářečské práce, které ve skladu probíhaly. Podle jiné verze se plameny rozšířily z přilehlé budovy, kde explodovala zábavní pyrotechnika, informovala ČT.

Libanonský premiér Hasan Dijáb oznámil, že pravděpodobně explodovaly tuny dusičnanu amonného, které byly v přístavu uskladněny.

Americký prezident Donald Trump naopak prohlásil, že podle amerických vojenských expertů byl příčinou zřejmě pumový útok.

„Setkal jsem se s některými našimi skvělými generály a oni se domnívají, že nešlo o průmyslovou nehodu. Podle nich se zdá, že to byl atentát, že to byla nějaká bomba,“ řekl prezident. (pel)