Světový závod o vývoj vakcíny proti koronaviru má kosmické rozměry. USA považují vývoj vakcíny proti koronaviru za nový projekt Apollo.  Naznačil to americký ministr zdravotnictví Alex Azar, který však zdůraznil, že je důležité se ujistit, že vakcína je bezpečná. Ruská očkovací vakcína je označována za „Sputnik V“.

Podle Azara není vývoj vakcíny proti koronaviru závod o to, kdo bude první. Reagoval tak na oznámení ruského prezidenta OPutina, že Rusové jako první na světě schválili k používání očkovací vakcínu proti nemoci covid-19.

Ta je označována jako „Sputnik V“ s odkazem na umělou družici, kterou jako první vypustil do vesmíru někdejší Sovětský svaz.

Americký ministr Azar zároveň přirovnal americké snahy o vytvoření očkovací látky proti koronaviru k vesmírnému programu Apollo. Ten byl součástí „souboje na dálku“ se Sovětským svazem o to, která supervelmoc jako první přistane na Měsíci.

To se podařilo Spojeným státům v roce 1969.

„Po jakékoliv vakcíně v USA budeme chtít, aby byla bezpečná a účinná a splnila zlatý standard úřadu pro kontrolu potravin a léčiv,“ uvedl Azar.

Podle něho je snaha o vývoj očkovací látky „iniciativou, která se objeví jednou za generaci“.

USA v současné době mají podle Azara k dispozici asi šest vakcín, jež jsou v podobném stádiu testů jako ruská látka, ale jejich nasazení ve veřejnosti nepovolí do konce třetí fáze testování, kdy se vakcína zkouší na desetitisících lidí.

„Díky tomuto bezprecedentnímu počínání a historické rychlosti se podařilo dostat vakcínu společnosti Moderna z první fáze do třetí fáze testování rychleji, než jakoukoliv předchozí látku v rozvinutém světě,“ prohlásil Azar.

Americký prezident Donald Trump již dříve naznačil, že by USA mohly mít očkovací látku k dispozici již v říjnu. V listopadu se v USA konají prezidentské volby, v nichž republikánský kandidát Trump bude opětovně usilovat o vítězství.

Šéf amerického Národního ústavu zdraví (NIH) Francis Collins prohlásil, že předčasné uvedení očkovací látky k použití nedovolí.

Člen krizového štábu Bílého domu pro boj s koronavirem Anthony Fauci vyjádřil pochyby ohledně ruské očkovací látky Sputnik V.

„Doufám, že Rusové skutečně a definitivně prokázali, že je ta vakcína bezpečná a účinná. Vážně však pochybuji, že by to udělali,“ podotkl Fauci. (sfr)


VÍCE O TÉMATU ČTĚTE ZDE:

Prezident Putin vítězoslavně oznámil schválení ruské vakcíny k očkování proti koronaviru