Vláda schválila radikální zvýšení pokut za dopravní přestupky a změnu bodového systému. (Ilustrační foto)

Vláda přijala změnu systému trestných bodů za dopravní přestupky. Rozhodla také o radikálním zvýšení pokuty za nepovolené vjetí na železniční přejezd z dnešních 5 tisíc na 25 tisíc korun. Jde o součást novely, kterou však musí ještě odsouhlasit parlament. 

„Zvýšené postihy pro řidiče za alkohol, nedovolený vjezd na železniční přejezd, ujetí od nehody. Mírnější postihy za parkování, světla, překročení rychlosti do 10 km/hod. Vláda právě přijala bodový zákon,” uvedl k tomu ministr dopravy Karel Havlíček (ANO).

Podle této novely by mohli policisté či úřady místo současné sedmibodové škály ukládat za dopravní přestupky trest ve výši dva, čtyři či šest bodů.

Nový systém by měl začít platit od roku 2022. Přísněji by postihoval závažné přestupky, za něž bude hrozit až tříletý zákaz řízení. Dosud byla nejdelší doba zákazu řízení dva roky.

Za méně významné přestupky se naopak sankce sníží.

U závažných dopravních přestupků, jako je nepovolené vjetí na železniční přejezd, se mají zvýšit pokuty z 5000 na 25 tisíc Kč.

Ze dvou na čtyři body se naopak zvyšuje trest za telefonování za jízdy.

„Za ty horší přestupky – projetí na červenou, ale zejména vjezd na železniční přejezd, ujetí od místa nehody nebo alkohol za volantem – se zpřísňuje trest, a to zejména peněžitý,“ vysvětlil Havlíček.

„Naopak u banálních přestupků typu špatné parkování, nerozsvícená světla se nejen ustupuje úplně od udělování bodů, ale současně se i snižuje hranice pokut,” upřesnil ministr.

Beze změny však zůstane odebrání řidičského průkazu po dosažení 12 bodů. Bodový systém začal v Česku platit 1. července 2006.

V roce 2019 přišlo v Česku o řidičský průkaz kvůli dosažení maximálního počtu trestných bodů téměř 40 tisíc řidičů.

Nekázeň na silnicích v ČR: Téměř polovina řidičů porušila předpisy

Policisté při bezpečnostní akci, ve které se v pátek zaměřili na dodržování rychlosti na silnicích v Česku, kontrolovali 5 300 aut. Odhalili přitom 2 281 dopravních přestupků.

Povolenou rychlost jízdy porušilo 1 740 řidičů, tedy téměř třetina kontrolovaných. Celkově porušilo předpisy 43 procent kontrolovaných lidí. (sfr)