Čepro od Agrofertu bez veřejné zakázky nakoupilo palivo za 5 miliard. (Ilustrační foto: Redakční koláž)

Státní podnik Čepro koupil od holdingu Agrofert ze svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše (ANO) biosložky přidávané do nafty za 5 miliard bez veřejné zakázky. Informovaly o tom Hospodářské noviny. Podle organizací DatLab a protikorupční platformy Rekonstrukce státu tak podnik mohl těmito nákupy porušit zákon.

Iniciativy na webu upozornily, Čepro skrze veřejné zakázky nakupovala významné objemy paliv od firem Preol a Primagra z koncernu Agrofert. Mezi lety 2013 až 2016 šlo v průměru o 645 milionů korun ročně.

Rekonstrukce státu dále uvedla, že nákupy téměř ustaly v roce 2017, souběžně s účinností tzv. Lex Babiš, zakazujícího zadávat veřejné zakázky firmám členů vlády.

Bez veřejné zakázky ale Čepro od Agrofertu nakupuje dále – jen v letech 2018 a 2019 šlo dle prohlášení Čepro celkem o nákupy v objemu 3,5 miliardy korun.

Nákupy navíc nepodléhají jakékoliv uveřejňovací povinnosti, kontrole ÚOHS ani zmíněnému Lex Babiš. Objevili je náhodou analytici společnosti Datlab při přípravě nástroje na vyhledávání rizik ve veřejných zakázkách.

„Je zřejmé, že tyto nákupy jdou mimo veškeré kontrolní mechanismy pro nakládání s veřejnými prostředky,” hodnotí zjištění svého týmu Jiří Skuhrovec, který vedle společnosti Datlab působí jako garant Rekonstrukce státu.

Protikorupční organizace připravují podnět na antimonopolní úřad, který má situaci přezkoumat. Svá tvrzení iniciativy opírají o judikáty Soudního dvora EU, podle kterých musí firma plnící strategické úkoly státu nakupovat skrze ve veřejné zakázky.

Ministerstvo financí přitom ve svých dokumentech Čepro za strategický podnik označuje. Jeho účel shrnuje jako „ochraňování státních hmotných rezerv PHM, významná společnost jako součást energetické infrastruktury ČR” (Strategie vlastnické politiky státu, MF ČR 2020).

„Není přípustné, aby firma v režii ministryně financí nakupovala bez veřejné kontroly, a už vůbec ne od firem ze svěřenského fondu premiéra. Buď musíme dostat nákupy zpět pod veřejnou kontrolu, nebo udělat z firmy ČEPRO obchodní firmu, která nezajišťuje strategické zájmy státu,” shrnuje autor chystaného podnětu k ÚOHS Marek Zelenka, předseda spolku Oživení.

ČEPRO se naopak hájí nezávaznými vyjádřeními předsedy ÚOHS a ministra pro místní rozvoj, opřenými o analýzu, podle které společnost údajně veřejným zadavatelem není.

Agrofert k dodávkám do Čepra uvedl, že je získává dlouhodobě buď podle rámcových smluv uzavřených na základě veřejných zakázek, anebo kupních smluv uzavřených na základě obchodního jednání.

Podmínky dodávek do Čepra patří podle mluvčího koncernu Karla Hanzelky vůbec k nejpřísnějším.

Premiér Babiš sice koncern Agrofert převedl začátkem roku 2017 do svěřenského fondu, stále je ale jeho beneficientem, takže veškeré zisky všech firem ve fondu jdou právě českému premiérovi.

Podle auditu Evropské komise navíc Babiš stále ovládá holding Agrofert a porušuje tak českou i evropskou legislativu. Komise proto požaduje vrácení dotací a současně kontrolu dalších dosud neprověřených projektů koncernu. (pel)