Kadeřníci budou od zákazníků sbírat osobní data. (Ilustrační foto: FB Alena Schillerová)

Lidé v Česku se budou muset při návštěvě kadeřníka nebo kosmetického salonu nejen prokázat platným negativním testem na koronavirus, ale k tomu navíc budou holičům, pedikérům nebo masérům hlásit své osobní údaje. Kontrolovat to bude hygiena, která sesbírané údaje porovná s údaji z odběrových center.

Podle mluvčí ministerstva zdravotnictví Jany Schillerové bude například v kadeřnictví seznam klientů, kteří se prokáží negativním testem.

„Potom to budou kontrolovat složky, jako je hygiena či živnostenský úřad ve spolupráci s Českou obchodní inspekcí. Ti lidé budou mít třeba antigen z certifikovaného odběrového místa a tam je to doložitelné a zjistitelné, že měli negativní test,” řekla pro server.

Doplnila však, že přesný postup se bude ještě vytvářet.

„Kadeřníci si musí vést takový seznam, který mohou hygieně doložit pro vytrasování. Musí tedy mít informace, aby mohlo být zahájeno epidemiologické šetření,“ vysvětlila dále Novinkám.

Podotkla však, že návod pro poskytovatele služeb péče o tělo není. Co přesně budou muset kadeřníci po lidech požadovat, ministerstvo ovšem nesdělilo. Není navíc ani jasné, kdy se to dozvědí sami kadeřníci.

Kromě toho by někdo z pověřených orgánů mohl přistoupit k namátkové kontrole, tedy že přijde do provozovny a na místě si vyžádá od všech přítomných potvrzení o negativním testu.

PCR test, za který si samoplátce zaplatí zhruba 1 500 korun, bude platit 7 dní. Antigenní test z odběrového centra, který je hrazený jednou za 3 dny z veřejného zdravotního pojištění, bude mít třídenní platnost.

Zatím není ani jasné, jak kontrola pozná, zda se jedná o konkrétního člověka, protože v Česku existuje mnoho lidí se stejným jménem.

A jak připomněly Novinky, kadeřník nemá ze zákona právo požadovat po člověku osobní údaje, jako jsou například rodné číslo, datum narození, adresu bydliště či cokoliv jiného, na základě čehož by hygienici mohli s jistotou identifikovat toho konkrétního člověka.

Kromě negativního testu se zákazník může prokázat také ukončeným očkováním nebo dokladem o prodělané nemoci v posledních nanejvýš 90 dnech. (pel)

Lidé v ČR si odmítají platit PCR test kvůli návštěvě hospody nebo kadeřníka. Proti je 60 %

Česko plánuje zavést covidpasy: Umožní vybraným lidem přístup do bazénů či kadeřnictví