Kuny končí. Chorvatsko od příštího roku přechází na bruselské euro. Summit EU schválil zavedení společné evropské měny eura v Chorvatsku od ledna 2023. Chorvatsko se tak od ledna příštího roku stane dvacátým členem eurozóny. Formálně stvrdí používání eura v Chorvatsku v červenci ministři financí na prvním zasedání pod vedením českého předsednictví EU.

Evropská komise (EK) na začátku června uznala, že Chorvatsko splnilo všechna čtyři kritéria, která Brusel při posuzování připravenosti na přijetí společné měny posuzuje.Týkají se stavu veřejných financí, úrokových sazeb, cenové stability a směnného kurzu.

„Euro je měnovým vyjádřením našeho společného osudu a je součástí našeho evropského snu. Nyní se tento sen stal skutečností pro Chorvatsko,“ uvedl po jednání Evropské rady jej šéf Charles Michel.

Chorvatsko se už od září chystá začít uvádět ceny jak v dosavadních kunách, tak v eurech. Oběma měnami by mělo jít platit ještě celý příští rok, tedy rok 2023. Teprve v roce 2024 zůstane v zemi v platnosti jen evropská společná měna.

Mimo eurozónu tak od příštího roku zůstane sedm členských zemí. Vedle Dánska, které má vyjednanou trvalou výjimku z povinnosti jej přijmout, je to Švédsko, Polsko, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko a Česká republika.

„Pro Českou republiku to momentálně není téma, které by leželo na stole, ani pro to nemáme v ČR dosaženy všechny podmínky, ale my to ani nemáme jako cíl pro funkční období naší vlády,“ řekl dnes novinářům premiér Petr Fiala. (sfr)