Konfederační Švýcarsko, které není členem Evropské unie, se fakticky vyhnulo dramatickému růstu inflace. Míra inflace v zemi aktuálně dosáhla „pouhých“ 3,4 %. Jedná se sice o nejvyšší inflaci ve Švýcarsku za poslednch téměř 30 let, ale ve srovnání se zdražováním v zemích Evropské unie jde stále o relativně přijatelnou míru inflace.

Například v eurozóně, tedy v  zemích EU, ve kterých se platí eurem, dosáhla v červnu průměrná míra inflace úrovně 8,6 %, když nejnižší je na Maltě (6 %) a nejvyšší v Estonsku (22 %).

Na Slovensku (člen eurozóny) dosáhla inflace úrovně 12,5 procenta.

Ještě horší je situace v Česku (je členem EU, ale není členem eurozóny), kde v květnu inflace dosáhla 16 % a má dále narůstat.

Spotřebitelské ceny ve Švýcarsku v červnu vzrostly meziročně o 3,4 procenta, nejvíce za 29 let.

Vyplynulo to z údajů, které zveřejnil švýcarský statistický úřad.

Poprvé od roku 2008 inflace ve Švýcarsku překročila hranici tří procent. Spotřebitelské ceny se již pátý měsíc za sebou pohybují nad cílem švýcarské centrální banky , což podporuje spekulace, že by banka mohla brzy znovu zpřísnit měnovou politiku.

Ta minulý měsíc poprvé po 15 letech zvýšila základní úrokovou sazbu. Cílem švýcarské banky je udržet inflaci do dvou procent.

Ve srovnání s předchozím měsícem se ceny zvýšily o půl procenta a to hlavně kvůli zdražení pohonných hmot, topného oleje a zeleniny. Snížily se ale napříkald ceny červeného vína. (sfr)


VÍCE O TÉMATU ČTĚTE ZDE:

Inflace v eurozóně zrychlila na 8,6 procenta. V Česku byla 16 procent