Průmysl v Česku po třech měsících poklesu v květnu stoupl. Výroba se v květnu reálně zvýšila o 3,3 procenta. Vděčí za to narůstu automobilové výroby, která meziročně vzrostla téměř o desetinu a poprvé po roce se přiblížila úrovni ze začátku roku 2021.

Průměrný počet zaměstnanců v průmyslu se meziročně zvýšil o 0,1 procenta a jejich průměrná hrubá mzda byla proti loňskému květnu o 8,2 procenta vyšší.

V květnu se začalo dařit většině průmyslových odvětví. Vyplynulo to ze zprávy Českého statistického úřadu (ČSÚ). V meziměsíčním srovnání byla průmyslová výroba v květnu vyšší o 2,4 procenta.

„V květnu produkce průmyslu po několika měsících meziročně vzrostla. Významný podíl na výsledku měla výroba automobilů, kde došlo oproti loňskému roku k dílčímu zlepšení v dodávkách dílů,“ vysvětlil ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky Radek Matějka.

Díky nízké srovnávací základně byla výroba motorových aut proti loňskému květnu vyšší o 9,8 procenta.

Nejvíce, zhruba o pětinu, si meziročně polepšila kožedělná výroba a výroba nábytku. Přibližně o 17 procent se proti loňskému květnu zvýšila výroba nápojů a o 15 procent výroba farmaceutických výrobků.

O desetinu stoupla meziročně také papírenská a chemická výroba. V chemickém průmyslu dařilo ve výrobě organických chemických látek, hnojiv a plastů v primárních formách.

Výrazně však meziročně klesla výroba ostatních dopravních prostředků a zařízení, a to o 28 procent. Statistici uvedli, že stejně jako v dubnu to ovlivnila hlavně vysoká srovnávací základna z minulého roku.

Ačkoli meziročně vzrostla v květnu většina průmyslových odvětví, nedokázal tento růst zatím zvrátit stagnační trend patrný v průběhu letošního roku, podotkla vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ Veronika Doležalová.

Hodnota nových zakázek meziročně stoupla o devět procent, přičemž výrazněji, o 17,2 procenta, stouply nové tuzemské zakázky.

Zakázky ze zahraničí stouply o 5,2 procenta. Jejich růst brzdila zejména výroba motorových vozidel, kde byl však meziroční pokles způsoben velmi vysokou srovnávací základnou, upřesnil ČSÚ. (sfr)