Inflace na Slovensku v červenci vystoupila meziročně na 13,6 procenta. (Ilustrační foto)

Inflace na Slovensku v červenci vystoupila meziročně na 13,6 procenta. Zrychlila červnových z 13,2 procenta. Informoval o tom slovenský statistický úřad. Spotřebitelské ceny na Slovensku rostly v červenci nejrychleji za posledních více než 22 let. Červencová inflace v Česku (17,5 %) však byla ještě výrazně vyšší než na Slovensku.

V meziměsíčním srovnání v SR inflace v červenci dosáhla 0,8 procenta, což bylo nejméně od začátku letošního roku.

Inflaci na Slovensku ovlivnily zejména vyšší ceny potravin a nealkoholických nápojů, na které spolu s náklady na bydlení a energie Slováci vynakládají dohromady nejvíce peněz.

Potraviny proti loňsku zdražily o 19,9 procenta. Ceny chleba a obilnin, masa, stejně jako mléka, sýrů a vajec vzrostly shodně o více než 20 procent.

Jedlé oleje a tuky zdražily více než polovinu. Vrchol letní sezony podle statistiků mírně tlumil zdražování zeleniny a ovoce.


INFLACE – VÝVOJ SPOTŘEBITELSKÝCH CEN V SR, ČERVENEC 2022


Ceny bydlení a energií na Slovensku stouply proti loňskému červenci o 16,1 procenta. K růstu cen energií ze začátku letošního roku se přidalo zdražování pevných paliv.

Zdražily i stavební materiály.

Inflace na Slovensku zrychluje nepřetržitě od února roku 2021, kdy dosáhla 0,9 procenta.

V uplynulých pěti měsících letošního roku bylo tempo meziroční míry inflace na Slovensku vždy dvouciferné.

V České republice meziroční inflace v červenci opět zrychlila. Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny o 17,5 procenta. (sfr)


VÍCE O TÉMATU ČTĚTE ZDE:

Inflace – vývoj spotřebitelských cen v SR, červenec 2022

Drahota v ČR pokračuje: Inflace v červenci stoupla na 17,5 procenta