Japonsko je připraveno obnovit činnost dalších jaderných elektráren, jejichž provoz byl pozastaven po havárii jaderné elektrárny Fukušima v roce 2011. Země také zváží vývoj jaderných reaktorů nové generace. Oznámil to japonský premiér Kašida.

„V důsledku ruské invaze na Ukrajinu se globální energetická situace drasticky změnila. Ať už se na globální úrovni stane cokoliv, potřebujeme připravit všechna možná opatření, abychom minimalizovali dopady na životy občanů,“ uvedl premiér Kašida.

Jjaponská vláda uvažuje také o prodloužení životnosti stávajících jaderných reaktorů. V důsledku zemětřesení a následné vlny tsunami, jež v březnu 2011 ve Fukušimě způsobily největší nukleární katastrofu od havárie Černobylu, byl zastaven provoz všech japonských jaderných elektráren kvůli bezpečnostním prověrkám.

Obnova jaderné energetiky má být v Japonsku součástí plánu takzvané zelené transformace, jejímž cílem je dosažení ekologických cílů.

Zpřísněné bezpečnostní požadavky v současnosti splňuje v Japonsku 17 jaderných reaktorů, z nichž v deseti již byl obnoven provoz. Podle premiéra Kišidy udělá Japonsko maximum pro to, aby bylo do sítě zapojeno i dalších sedm reaktorů.

Důvodem obnovy jaderných reaktorů v Japonsku je snaha předejít možnému nedostatku elektřiny v zimních měsících.

Od roku 2011 Japonsko nepostavilo žádnou novou jadernou elektrárnu. (sfr)