Ceny elektřiny začaly prudce klesat v reakci na plány EU řešit energetické krizi. Ještě v pondělí vyskočila velkoobchodní cena elektřiny pro německý trh s dodáním v příštím roce na 1050 eur (zhruba 25 800 Kč) za megawatthodinu (MWh). V úterý dopoledne se propadla na 610 eur (15 000 Kč) za MWh. Důvodem by mohla být reakce trhu na záměr EU zabránit energetické cenové krizi.

Cena elektřiny zásadně poklesla už v pondělí, když se z tisíce eur snížila na 760 eur (18 680 Kč) za 1 MWh. V Česku na pražské burze klesla v pondělí cena ještě o 1 euro níže.

V úterý dopoledne se cena elektřiny dostala na 610 eur za MWh, což proti pondělnímu maximu představuje pokles zhruba o čtvrtinu. V České republiky na středoevropské energetické burze Power Exchange Central Europe (PXE) klesla cena dokonce na 550 eur za MWh.

Snižuje se také cena plynu. Na burze v Rotterdamu se v pondělí jedna MWh prodávala za 272 eur (6680 Kč). V úterý dopoledne byla cena o 20 eur nižší.

Ceny energií jsou v posledních dnech velmi nestabilní, neboť objem obchodů je nízký a na trhu proto panuje značná nejistota. Ruský Gazprom plánuje od 31. srpna na tři dny uzavřít plynovod Nord Stream do Německa kvůli údržbě. Objevují se informace, že ruský gigant již dodávky plynu nehodlá obnovit.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v pondělí uvedla, že EU usiluje o vytvoření nástroje, který by přerušil vazbu mezi cenami plynu a elektřiny. Dodala také, že unie musí urychleně přijmout kroky, které vyřeší prudce rostoucí ceny.

Ministr průmyslu a obchodu ČR Jozef Síkela v pondělí oznámil, že unie musí oddělit ceny plynu od ceny elektřiny. Současně jako zástupce předsednického státu EU svolal na 9. září mimořádné setkání ministrů zodpovědných za energetiku. Projednávat se na něm má návrh na stanovení maximální ceny plynu pro výrobu elektřiny. (sfr)


VÍCE O TÉMATU ČTĚTE ZDE:

Fiala s Scholzem: Výroba elektřiny není drahá, ceny energií jsou však neospravedlnitelné

Energetický trh zamrzl, přiznal Síkela. Chce zastropovat cenu plynu na výrobu elektřiny