Inflace v eurozóně v srpnu rekordně zrychlila na 9,1 procenta. (Ilustrační foto).

Inflace v zemích EU platících eurem v srpnu zrychlila na nový rekord. Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v eurozóně se v srpnu zvýšilo na 9,1 procenta z červencových 8,9 procenta. V rychlém odhadu to oznámil evropský statistický úřad Eurostat. Za vysokou inflací stojí zejména pokračující růst cen energií.

Údaje za celou Evropskou unii předběžný odhad eurostatu neobsahuje.

Ve srovnání s předchozím měsícem se ceny zvýšily o 0,5 procenta. Takzvaná jádrová inflace, která nezahrnuje kolísavé ceny čerstvých potravin a energií, zrychlila v meziročním srovnání na 5,5 procenta z červencových 5,1 procenta.

Bez zahrnutí cen energií, potravin, alkoholu a tabáku ceny vzrostly o 4,3 procenta.

Ceny energií se v srpnu v eurozóně meziročně zvýšily o 38,3 procenta, přičemž tempo jejich růstu mírně zpomalilo z červencových 39,6 procenta.

Ceny potravin, alkoholu a tabáku vzrostly v eurozóně o 10,6 procenta. Ceny neenergetického průmyslového zboží stouply o pět procent a ceny služeb o 3,8 procenta.

Podle předběžného odhadu nejvíce rostly ceny v Estonsku, kde inflace zrychlila na 25,2 procenta. O více než 20 procent ceny vzrostly také v Litvě a Lotyšsku.

Nejnižší byla inflace ve Francii, kde činila 6,5 procenta.

Ještě nižší inflace v Evropě je ve Švýcarsku, které není členem Evropské unie a tedy ani eurozóny. Tamní inflace činila v červenci meziročně 3,4 %, když zůstala stejná, jako v červnu. I tak jde však o nejvyšší inflaci v zemi od října 1993.

Inflace v eurozóně se nachází vysoko nad dvouprocentním cílem Evropské centrální banky (ECB). Ta v reakci na prudký růst spotřebitelských cen v červenci poprvé od roku 2011 zvýšila základní úrokové sazby, a to výrazněji, než původně avizovala.

Eurozóna je měnová unie 19 členských států Evropské unie, které přijaly euro jako svou hlavní měnu a jediné zákonné platidlo. Eurozónu tvoří Belgie, Estonsko, Finsko, Francie, Irsko, Itálie, Kypr, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Malta, Německo, Nizozemsko, Portugalsko, Rakousko, Řecko, Slovensko, Slovinsko a Španělsko.

Dvacátým členem se 1. ledna 2023 stane Chorvatsko. (sfr)

VÍCE O TÉMATU ČTĚTE ZDE:

Rekordní inflace v eurozóně: V červenci vzrostla na 8,9 procent. V celé EU stoupla na 9,8 %