Polsko kvůli rostoucím cenám energií navrhlo Evropské unii dočasně pozastavit systém obchodování s emisními povolenkami. Smyslem návrhu bylo snížit vysoké ceny elektřiny. Šéfka EK Ursula von der Leyenová však návrh odmítla. Povolenky prodražují výrobu energií. Cena emisních povolenek v EU se v srpnu vyšplhala na rekordních 99,22 eura (zhruba 2450 Kč) za tunu CO2.

Předsedkyně Evropské komise však přesto odmítla polskou výzvu, aby Evropská unie dočasně pozastavila systém obchodování s povolenkami. Namísto pozastavení tohoto systému podle Leyenové EU pracuje na nouzovém opatření a strukturální reformě trhu s elektřinou, aby zajistila pokles cen.

Pozastavení systému obchodování s emisními povolenkami na jeden či dva roky navrhl na úterním energetickém summitu v Dánsku polský premiér Mateusz Morawiecki. Cílem tohoto opatření by podle něj bylo snížení cen elektřiny pro domácnosti i podniky.

„Domnívám se, že bychom měli použít všechny dostupné nástroje, abychom zabránili (ruskému prezidentu Vladimiru) Putinovi v dosažení jeho cílů,“ uvedl Morawiecki.

„Můžeme se k tomuto systému vrátit, jakmile zajistíme energii pro celou Evropu a mír na Ukrajině,“ podotkl.

Von der Leyenová nicméně uvedla, že náklady spojené s tímto systémem přispívají k cenám elektřiny jen zhruba šesti procenty, zatímco za 94 procenty stojí jiné faktory, především vysoké ceny plynu.

„Potřebujeme systém obchodování s emisními povolenkami, abychom snížili emise oxidu uhličitého,“ dodala.

Morawiecki vyzval k úpravě mechanismů pro stanovování cen na evropském energetickém trhu.

„Jsem přesvědčen, že Putin se nám teď směje, protože neměníme některé mechanismy tvorby cen v Evropě,“ zdůraznil.

Von der Leyenová již v pondělí uvedla, že EU usiluje o vytvoření nástroje, který by přerušil vazbu mezi cenami plynu a elektřiny. Také podle českého ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely musí unie oddělit ceny plynu od ceny elektřiny. Síkela jako zástupce země předsedající Radě EU svolal na 9. září mimořádné setkání ministrů zodpovědných za energetiku. Projednávat se má návrh na stanovení maximální ceny plynu.

Evropský systém obchodování s emisemi ETS je hlavním unijním nástrojem pro snížení emisí skleníkových plynů. Stanovuje limity celkového množství skleníkových plynů, které mohou vypouštět sektory v jeho působnosti, a zároveň umožňuje podnikům získat nebo zakoupit emisní povolenky, s nimiž lze podle potřeby obchodovat.

Povolenky prodražují teplo

Šéf Teplárenského sdružení Tomáš Drápela již koncem loňského roku varoval, že náklady na povolenky budou tvořit dvě pětiny ceny tepla pro domácnosti. S tím, že vysoké ceny emisních povolenek budou pro teplárenství v roce 2022 znamenat náklady přes 20 miliard korun.

„Současné extrémní ceny povolenek budou pro teplárenství příští rok znamenat náklady přes 20 miliard korun. To je ekonomicky naprosto neúnosné, teplárny nebudou mít na investice. Ceny tepla pro rok 2023 by neúnosně rostly,“ varovalo koncem loňského roku Teplárenské sdružení ČR. (sfr)