Inflace v Evropské unii v srpnu opět vzrostla a překročila 10 procent. Míra inflace v EU v srpnu vystoupila na rekordních 10,1 procenta. V červenci dosahovala 9,8 procenta. Informoval o tom statistický úřad Eurostat. V České republice sice inflace v srpnu o dvě desetiny procentního bodu klesla na 17,1 %. Česko je nyní zemí s pátou nejvyšší inflací v EU.

V eurozóně vystoupila inflace v srpnu na 9,1 procenta z červencových 8,9 procenta. V srpnu loňského roku byla průměrná míra inflace výrazně nižší, když v eurozóně dosáhla 3 % a v celé EU činila 3,2 procenta.

V eurozóně k inflaci nejvíce přispěly energie, a to podílem 3,95 procentního bodu. Následovaly potraviny, alkohol a tabák (+2,25 bodu), služby (+1,62 bodu) a neenergetické průmyslové zboží (+1,33 bodu).

Nejnižší inflaci měla letos v srpnu Francie a to 6,6 procenta. Druhou nejnižší inflaci měla v srpnu Malta (7,0 procenta). Následovalo Finsko se 7,9 procenty.

Nejvyšší zůstává inflace zůstává nadále v pobaltských státech. V Estonsku dosáhla 25,2 procenta, v Lotyšsku 21,4 procenta a v Litvě 21,1 procenta.

Citelně rostou ceny v Maďarsku, kde míra inflace vystoupila na 18,6 procenta, což je skok proti červenci, kdy dosahovala 14,7 procenta. Maďarsko tak v inflaci odsunulo na pátou příčku Českou republiku, která v minulých měsících byla z hlediska čtvrtou nejhorší zemí EU. (sfr)


VÍCE O TÉMATU ČTĚTE ZDE:

Tempo růstu inflace v Česku mírně zpomalilo: Ceny v srpnu stouply o 17,2 procenta

Rekordní inflace v eurozóně: V červenci vzrostla na 8,9 procent. V celé EU stoupla na 9,8 %