Spojené státy přestaly považovat Rusko za zemi s tržní ekonomikou. Důvodem jsou rozsáhlé zásahy ruské vlády do ekonomiky. Oznámilo to americké ministerstvo obchodu. Zrušilo tak status tržní ekonomiky, který omezoval možnost uplatnění antidumpingových cel na dovoz ruského zboží.

Ministerstvo obchodu uvedlo, že jeho analýza zjistila, že „rozsáhlé“ vládní zásahy do ruské ekonomiky vedly ke zkreslení cen a nákladů. Podle amerického vládního úřadu se proto nedá určit, zda ruské společnosti spravedlivě stanovují ceny dovozu do Spojených států.

„Toto rozhodnutí dává Spojeným státům možnost uplatnit plnou sílu amerického antidumpingového zákona, který řeší pokřivení trhu způsobená rostoucími zásahy ruské vlády do ekonomiky,“ konstatovalo americké ministerstvo.

USA udělily Rusku status tržní ekonomiky v roce 2002, což byl rozhodující krok pro přijetí Ruska do Světové obchodní organizace (WTO) v roce 2012.

Americká obchodní komora v Rusku již v loňském roce podotkla, že Rusko bude moci u WTO napadnout jakékoliv případné rozhodnutí Washingtonu o odebrání statusu tržní ekonomiky Rusku. (sfr)