Bulharsko nepřijme euro v původně zamýšleném termínu ledna roku 2024. Země se vzdala cíle přijmout v lednu příštího roku jednotnou evropskou měnu euro, protože se vládě nepodařilo splnit některé podmínky.

Bulharsko se však bude snažit vstoupit do eurozóny nejpozději v roce 2025.

Informovala o tom bulharská ministryně financí Rosica Velkovová-Želevová.

Bulharsko patří mezi nejchudší zeme Evropské unie. Země však spoléhá na to, že jí přijetí eura pomůže přilákat více investic. V současné době se Bulharsko potýká s politickými problémy, když letos v dubnu se v zemibudou konat už páté parlamentní volby za poslední dva roky.

Ministryně financí Velkovová-Želevová uvedla, že Bulharsko neplní podmínky týkající se inflace a neprovedlo některé právní změny nezbytné pro přijetí eura.

„Nesplnili jsme sliby, které jsme učinili při vstupu do ERM-2, a nesplňujeme inflační kritérium,“ prohlásila.

Šéfka bulharského resortu financí současně varovala, že nejistota kolem termínu vstupu do eurozóny by mohla negativně ovlivnit hodnocení úvěrové spolehlivosti Bulharska ratingovými agenturami.

Bulharsko se hodlá pokusit o zavedení eura od poloviny příštího roku.

Společně s Chorvatskem bylo Bulharsko v roce 2020 přijato do mechanismu směnných kurzů ERM-2, který je předstupněm přijetí společné evropské měny. Chorvatsko zavedlo jednotnou evropskou měnu na začátku roku 2023. (sfr)


VÍCE O TÉMATU ČTĚTE ZDE:

Chorvatsko od ledna 2023 zavádí jako oficiální měnu euro. Na eurominci bude i kuna