Vláda jednala v utajeném režimu o výhrůžkách čínského výrobce mobilních telefonů. (ilustrační foto - redakční koláž).

Čínský Huawei pohrozil Česku mezinárodní arbitráží o miliardy kvůli veřejným útokům, které rozběhla vláda ČR na základě varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Výrobce mobilů po vládě požaduje zrušení nebo úpravu varování. Babišova vláda k projednání této hrozby zasedla v utajeném režimu. 

Čínská společnost Huawei je údajně připravena se kvůli varování NÚKIB před jejími technologiemi bránit u soudů i prostřednictvím mezinárodní arbitráže. Požaduje zrušení nebo úpravu tohoto varování.

Napsala to v dopisech adresovaných premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a řediteli NÚKIB Dušanu Navrátilovi. Odpověď chce čínská firma do 14. února, zjistil Deník N.

Firma Huawei napsala, že nemá povinnost do svých produktů instalovat „zadní vrátka“, která by mohla sloužit ke zneužití zařízení třetí stranou, ani špionážní software.

„Varování proto není založeno na skutečnosti a výše uvedené zákonné podmínky pro jeho vydání nebyly splněny.“

Varování NÚKIB firmu vážně poškodilo i v zahraničí a utrpěla kvůli němu údajně ztráty s tím, že značka byla poškozena, napsal Huawei.

Podle čínské společnosti varování NÚKIB porušilo mezinárodní právo, včetně smluv o ochraně investic.

„Spolu se svými externími poradci jsme analyzovali právní možnosti, které by společnost Huawei měla, pokud by nebylo varování zrušeno nebo změněno. V případě nutnosti je připravena bránit svá práva mimo jiné soudní žalobou proti nezákonnému zásahu a případně následnou žalobou o náhradu škody, ústavní stížností a rozhodčím řízením na základě příslušných dvoustranných smluv o ochraně investic,“ konstatovala čínská firma.

Vláda ČR kauzu Huawei projednávala v pátek v utajovaném režimu. Zástupci NÚKIB na jednání vlády nebyli pozváni.

Výsledkem jednání je, že vláda nebude tlačit na Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), aby měnil svá rozhodnutí.

„Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost vydal varování, vydal metodiku, která je obecná, je na každém zadavateli veřejných zakázek, jak ji vyhodnotí a aby si udělal analýzu rizik,“ uvedla k tomu po jednání vlády ministryně financí Alena Schillerová (ANO).

„NÚKIB je nezávislý, nějak se rozhodl. Určitě to není o tom, že bychom tlačili na nezávislý orgán, aby nějakým způsobem měnil svá rozhodnutí,“ řekl ministr životního prostředí Richard Brabec.

NÚKIB před používáním technologií čínských společností Huawei a ZTE varoval v prosinci. Hardware a software těchto firem označil za bezpečnostní riziko. Na základě varování úřadu Generální finanční ředitelství vyřadilo Huawei z veřejné zakázky za půl miliardy korun na vybudování portálu Moje daně. Firma se proti varování NÚKIB ohradila, vystoupila proti němu také čínská ambasáda.

Varování kybernetického úřadu opakovaně kritizoval prezident Miloš Zeman a varoval před odvetou Číny vůči českým firmám. Podle Babiše by se kybernetická bezpečnost měla řešit na celoevropské úrovni.

Bezpečnostní výhrady vůči Huawei zaznívají také v některých dalších evropských zemích i ve Spojených státech. (sfr)