Německo otevřelo v Berlíně největší centrálu tajných služeb na světě. Budova Spolkové zpravodajské služby BND je o 30 tisíc metrů čtverečních větší, než sídlo americké CIA. Sídlo BND pojme celkem 4 tisíc špiónů. Podle německé kancléřky Merkelové bude jednou z priorit BND sledování Islámského státu a monitorování dění v Sýrii.

Nová centrála Spolkové zpravodajské služby (BND) má kapacitu 4000 pracovníků. Už loni se jich tam přestěhovalo asi 3200. Budova se stavěla více než deset let a podle německého tisku stála přes miliardu eur (více než 26 miliard Kč).

Nová centrála spolkové rozvědky zabírá deset hektarů a disponuje asi 260 000 čtverečními metry kancelářské plochy, a je tak největším sídlem tajných služeb na světě. Centrála CIA v Langley je o něco menší, má asi 230 000 metrů čtverečních.

Centrálu Spolkové zpravodajské služby (BND) v Berlíně slavnostně otevřela německá kancléřka Angela Merkelová. Uvedla přitom, že Islámský stát (IS) nebyl poražen, ačkoliv ztratil téměř veškeré území, které před několika lety v Sýrii a v Iráku ovládal.

Proměnil se v asymetrickou vojenskou sílu, varovala Merkelová.

„Takzvaný Islámský stát byl naštěstí vytlačen z území, která dříve ovládl, ale to bohužel neznamená, že by se Islámský stát vytratil. Transformoval se v asymetrickou vojenskou sílu. A samozřejmě představuje hrozbu,“ zdůraznila kancléřka.

„K míru v Sýrii máme ještě daleko,“ podotkla dále.

Zmínila přitom, že přes 550 000 Syřanů uteklo do Německa, když země otevřela své brány uprchlíkům.

Kancléřka uvedla, že monitorování dění v Sýrii je jednou z hlavních priorit BND, která má na starosti i kybernetické hrozby a boj s falešnými zprávami, jejichž účelem je ovlivnit svobodné volby. (sfr)