Migranti pětinásobně překročili kapacitu tábora na řeckém ostrově Samos. Místní obyvatelé volají po uzavření ostrova. Zhruba 2500 lidí demonstrovalo s cílem přimět řecké úřady k uzavření přeplněného migračního tábora. V táboře na ostrově Samos žije v nevyhovujících podmínkách asi 3700 lidí. Kapacita tábora je sotva pětinová. 

Protestní pochod, do nějž se zapojili místní občané, ale i několik desítek žadatelů o azyl, vyšel z centrálního náměstí metropole Vathy k místní nemocnici.

Demonstraci podpořili úředníci místní samosprávy i pracovníci poboček centrálních úřadů, kteří na protest nepracovali. Zavřeno mělo i mnoho obchodů.

Starosta Samosu Michalis Angelopulos naléhá, aby vláda nechala migranty převézt na pevninu, protože podmínky v táboře jsou podle něho otřesné.

Zařízení s kapacitou pro 648 lidí obývá více než pětkrát tolik běženců. Asi třetina z nich přespává ve stanech, zbytek ve špatně vytopitelných kontejnerech. Problémy jsou i s hygienou.

Řecké úřady loni z táborů na ostrovech v Egejském moři přesunuly do pevninského Řecka tisíce migrantů. I tak na ostrovech Samos, Lesbos, Chios, Leros a Kos zůstává asi 14.800 lidí. (sfr)