Česká armáda stáhne vojáky z Afghánistánu, pokud ze země odejdou Spojené státy. Česko bude adekvátně reagovat na snížení počtu nebo stažení amerických vojáků. Prohlásil to ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) pro Právo. Česká republika se účastní v Afghánistánu alianční mise Resolute Support. USA jednají s Talibánem o příměří, jehož součástí má být stažení vojáků USA ze země. 

Ministr obrany Lubomír Metnar řekl, že s generálním štábem vyhodnocují informace o možném stahování amerických vojáků z Afghánistánu, na což by ČR reagovala podobně.

„O možném stahování vojáků z misí ze Sýrie a Afghánistánu mluví pan prezident Trump. Je to apel, který vyslal, ale k faktickému stažení vojsk povede dlouhá cesta,“ podotkl Metnar.

Připustil, že v Afghánistánu začalo vyjednávání s Tálibánem, při kterém došlo k posunu.

„My situaci vnímáme, poměrně podrobně monitorujeme a vyhodnocujeme a budeme připraveni. Ale ještě není rozhodnuto. Americký Kongres se teď vyjádřil, že dokud bude Afghánistán pod tak silným islamistickým vlivem, budou proti stahování. A je to názor i vedení celé americké armády,“ zdůraznil Metnar.

„Pokud dojde ke změnám a dojde třeba ke snížení počtu nebo ke stažení amerických vojáků, tak my na to budeme adekvátně reagovat. Pokud z Afghánistánu odejdou Američané, odejdeme také,“ konstatoval Metnar.

Podle dosavadních informací už v lednu zástupci afghánského radikálního islámského hnutí Tálibán a Spojených států dokončili návrh mírové dohody, která předpokládá stažení zahraničních sil z Afghánistánu do 18 měsíců od jejího podepsání.

Zpráva o pokroku při vyjednávání přišla v době, kdy Tálibán pokračuje v každodenních útocích proti afghánské vládě podporované Západem a proti jejím bezpečnostním silám.

I po 17 letech od invaze vedené USA do Afghánistánu kontroluje hnutí Tálibán téměř polovinu země. Podle Pentagonu v Afghánistánu v současné době působí kolem 14.000 amerických vojáků.

Konflikt v Afghánistánu je pro USA nejdelším válečným konfliktem v dějinách. Do země byli vojáci posláni za administrativy George W. Bushe. Hlavním důvodem, proč Američané zahájili invazi do Afghánistánu krátce po teroristických útocích z 11. září 2001 na New York a Washington, bylo působení teroristických organizací v zemi. (sfr)

Afghánistán: Tálibán slíbil uzavřít příměří, pokud USA stáhnou vojáky

Ústup z Afghánistánu: Američané se stáhnou, česká armáda zůstává