Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch chce bránit odchodu českých doktorů do zahraničí. Navrhuje, aby po vystudování museli zůstat až čtyři roky pracovat v Česku. (Ilustrační foto)

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch chce bránit odchodu českých doktorů do zahraničí. Navrhuje, aby po vystudování museli zůstat až čtyři roky pracovat v Česku. Sestry chce v tuzemsku udržet zvyšováním výsluh a poskytováním peněz na bydlení. 

Úbytku českých lékařů má podle Vojtěcha zabránit závazek, že zůstanou po skončení studia tři až čtyři roky pracovat v Česku. Odchody sester mohou zastavit výsluhy nebo peníze na bydlení. V pořadu TV Prima Partie to prohlásil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

O všech opatřeních se podle něho nyní jedná.

V nemocnicích v ČR dnes chybí asi 3000 sester. Česko má méně absolventů medicíny v přepočtu na obyvatele než Rakousko, Slovensko či Maďarsko. Naopak více než Německo či Polsko.

Pokud student medicíny absolvuje lékařskou fakultu, pokračuje v přípravě na atestaci na takzvaném rezidenčním místě. Zřizují je nemocnice i soukromé ambulance a medici se na nich dále vzdělávají pod dohledem zkušených lékařů. Lékařské fakulty platí ministerstvo školství, rezidenční místa resort zdravotnictví.

Dotace na jedno rezidenční místo vzdělávajícího se lékaře je od 1,4 milionu korun do 2,5 milionu na rok podle oboru. Vypisují se pro praktiky, pediatry, chirurgy nebo psychiatry. Celkem to je letos 600 milionů korun.

Podle ministra by to mohl být i dvojnásobek, pokud by se zavázali zůstat v Česku. Minimálně 55 procent z částky musí jít na plat školícího se lékaře, nejvýše 20 procent jako odměna pro jeho školitele.

Podle České lékařské komory odcházejí do zahraničí nejen čerství absolventi, ale ještě více i lékaři s kvalifikací. Podle dat z roku 2016 odchází do ciziny každý pátý vystudovaný lékař. Cílové země pro české lékaře jsou především Velká Británie, Německo a Rakousko. Odchody se za posledních šest let zdvojnásobily.

Nedostatek sester mají vedle zvyšování platů změnit také výsluhy po odpracovaných letech, podobně jako to je u policistů a vojáků, nebo příspěvek na bydlení. Rozpočet by výsluhy stály asi půl miliardy korun ročně v prvních letech, postupně by částka vzrostla asi na čtyři miliardy korun ročně. Příspěvek na bydlení, který by podle ministra mohl být 5000 až 6000 korun měsíčně, by přišel na stejnou částku. Ministerstvo financí ale zatím výsluhy odmítá.

Za pět let do roku 2017 vzrostly odměny sester o 27 procent. Všeobecné sestry a porodní asistentky pobíraly v roce 2017 téměř 34 tisíc korun.

Podle ministra Vojtěcha je v současné době průměr kolem 36 tisíc korun a v některých větších nemocnicích i přes 40 tisíc korun.

Důsledkem nedostatku českých lékařů je naopak příchod zahraničních lékařů do Česka. Míří sem především ze Slovenska nebo ze zemí mimo EU jako je Ukrajina či Rusko. Podle lékařské komory je ale jejich kvalita často horší, nedokážou se domluvit česky a nejsou schopni složit rozdílové zkoušky. (sfr)