Německo spolu s Francií plánuje postavit evropskou letadlovou loď. Návrh předsedkyně Křesťanskodemokratické unie (CDU) Annegret Krampové-Karrenbauerové podpořila i kancléřka Angela Merkelová, která si myslí, že to je dobrý nápad. 

Merkelová prohlásila, že „by bylo opravdu dobré, kdyby evropská strana disponovala takovouto výzbrojí“, přestože má EU v oblasti obranné politiky nyní jiné priority.

„Jsem připravena na tom spolupracovat,“ podotkla.

Šéfka CDU Krampová-Karrenbauerová si myslí, že by se vybudováním společné letadlové lodi demonstrovala jednota Evropy v otázkách obrany. Návrh předestřela v rámci reakce na otevřený dopis francouzského prezidenta Emmanuela Macrona

„Již nyní Německo a Francie spolupracují na projektu evropského bojového letounu, k němuž jsou přizvány i další státy. V dalším kroku bychom mohli zahájit symbolický projekt stavby společné letadlové lodi, abychom tím vyjádřili globální roli EU jakožto bezpečnostní a mírové mocnosti,“ uvedla.

Francouzské námořnictvo má v současnosti ve službě jedinou letadlovou loď Charles de Gaulle, které nedávno skončila dva roky trvající modernizace v hodnotě jedné miliardy eur (skoro 26 miliard Kč).

(pel)