Desítky politiků kandidují ve volbách do Evropského parlamentu mimo svou zemi.

Desítky kandidátů se v evropských volbách budou ucházet o hlasy voličů mimo svou zemi. Bývalý řecký ministr financí Janis Varufakis, který proslul snahou opustit v průběhu řecké dluhové krize eurozónu, bude kandidovat v Německu. Svou kandidaturou prý chce symbolizovat, že „neexistuje střet mezi severem a jihem, mezi Řeky a Němci“.

„Jediný skutečný střet je mezi progresivní a autoritářskou politikou, všude,“ dodal šéf mezinárodního uskupení Demokracie v Evropě – hnutí 2025 (DiEM25).

Někdejší nizozemská eurokomisařka Neelie Kroesová pro změnu v Belgii kandiduje za vlámské liberály (VLD). Na nabídku VLD kývla údajně proto, že ji její vlastní strana na kandidátku v Nizozemsku nezařadila.

Syn unijního brexitového vyjednavače Nicolas Barnier z Francie kandiduje za belgické liberální Reformní hnutí (MR) belgického premiéra Charlese Michela. Přeshraniční kandidatura je podle něj „přesně v souladu s podstatou evropských voleb“.

A podobných případů jsou v současné době už nejméně dvě desítky.

Unijní pravidla umožňují občanům členských zemí ucházet se v evropských volbách o hlasy voličů v jakémkoli státě, pokud splní tamní podmínky pro kandidáty.

V minulých volbách před pěti lety takto byli zvoleni 4 europoslanci, letos se nejspíš tento počet rozšíří.

(pel)