Česká ekonomika v roce 2019 zpomalí růst na 2,5 procenta. Mezinárodní měnový fond zhoršil prognózu pro letošní rok.

Ekonomika České republiky začíná zaostávat. V roce 2019 poroste o 2,5 procenta, odhaduje nová prognóza Mezinárodního měnového fondu (MF). Ještě na začátku dubna přitom MMF předpokládal růst české ekonomiky o 2,9 procenta. 

„Ekonomice se daří. Mzdy jsou vyšší, Nezaměstnanost dosáhla rekordních minim, je nejnižší v EU. Nicméně je ovšem třeba učinit více, aby silný růst ekonomiky zůstal zachován,” uvedl šéf mise v ČR Alasdair Scott.

Aby se udržel 2,5procentní růst, je podle MMF nutné udržet vysokou zaměstnanost a růst produktivity v souvislosti s tím, jak bude stárnout populace.

Pro zvýšení životní úrovně je podle MMF nezbytná jasná a koordinovaná hospodářská politika, která podpoří inovace.

Plány vlády, například ohledně vědy a výzkumu nebo výstavby infrastruktury, podle zprávy podpoří růst ekonomiky pouze v případě, že se doopravdy uskuteční.

Česká národní banka předpokládá v květnové prognóze letos růst české ekonomiky o 2,5 procenta a příští rok o 2,8 procenta.

Ministerstvo financí v dubnové prognóze zhoršilo odhad růstu ekonomiky v letošním roce na 2,4 procenta. Pro příští rok ministerstvo financí nechalo odhad na 2,4 procenta.

(pel)