Slevy pro studenty a důchodce na dopravu stály stát 3,83 miliardy korun.

Slevy pro studenty a důchodce na autobusovou a vlakovou dopravu stály stát v první polovině tohoto roku 2,83 miliardy korun. Celých 43 procent z těchto peněz šlo Českým drahám. Nárůst cestujících nové opatření přitom nepřineslo.

Od loňského 1. září mohou studenti do 26 let a senioři nad 65 let využívat 75% slevu z jízdného. Po zavedení slev se počet cestujících zvýšil v jednotkách procent.

Kompenzace dopravcům měly podle původních plánů vyjít zhruba na 6 miliard korun ročně.

Největší částku si fakturovaly České dráhy. Šlo o 1,23 miliardy korun. Druhá v pořadí je železniční společnost RegioJet, která za celé pololetí dostala 179 milionů korun.

Z autobusových dopravců nejvíce vyfakturovala Student Agency s 90 miliony korun, za níž následovaly jednotlivé regionální podniky Arrivy a ČSAD.

Nejnákladnějším měsícem od začátku slev byl květen, kdy stát dopravcům vyplatil 572 milionů korun.

Ministerstvo dopravy počítá s dodržením původně plánovaných nákladů na slevy i přesto, že v květnu a červnu platby překročily půlmiliardovou částku.

Slevy platí na všech vnitrostátních dálkových regionálních autobusových a železničních linkách, v integrovaných dopravních systémech a také na linkách městské hromadné dopravy, které zajíždějí za hranice města. V železniční dopravě platí pouze ve vozech druhé třídy.

(sle)