Opoziční poslanci ve sněmovně málem protlačili zrušení 3. a 4. vlny elektronické evidence tržeb (EET). Vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) totiž neměla v sále dostatek poslanců k přehlasování senátního veta, a proto si těsně před hlasováním hnutí ANO a ČSSD vzaly pauzu. 

Vládní návrh novely zákona o elektronické evidenci tržeb rozšiřuje evidenci tržeb na ostatní obory, které jí dosud nepodléhaly, na řemeslníky, tedy například na truhláře, sklenáře, malíře pokojů, taxikáře, řemeslníky, ale i na zdravotnická zařízení nebo podnikatele v zemědělství. Zatím povinnost platí pro obchod, restaurace a hotely.

Novelu ale vetoval v červenci Senát. Aby parlament veto senátorů přehlasoval, bylo potřeba  101 poslanců. Babišova koalice ANO se sociálními demokraty a komunisté, kteří kabinet tolerují, mají dohromady 108 hlasů.

Protože přítomných bylo pouze 179 poslanců, hlasování vlády by mohlo ztroskotat. Proto si hnutí ANO a ČSSD vzaly těsně před hlasováním pauzu.
Šéf poslanců TOP 09 a odpůrce EET Miroslav Kalousek to komentoval slovy, že vláda sama sobě dělá obstrukce.

„Nemohl jsem tušit ani vteřinu, že ten, kdo přistoupí ke zcela zásadní obstrukci, budou poslanci vládní koalice. Měli jsme ještě 15 minut a mohli jsme hlasovat. Vy nechcete pracovat, děláte obstrukce. Měli byste se stydět,“ řekl.

A přidal se i předseda ODS Petr Fiala.

„Vládní koalice vypadá po dnešku opravdu tragikomicky. Dnes nedokázala najít 101 pro svou vlajkovou loď EET a byl nucena sama obstruovat vlastní návrh,“ řekl šéf ODS Petr Fiala.

K EET by se měli zákonodárci dostat znovu za dva týdny. Při posledním projednávání se vlekla diskuse několik desítek hodin. Občanští demokraté prostřednictvím předsedy poslaneckého klubu Zbyňka Stanjury podali přes 700 pozměňovacích návrhů, které by vyjmuly z povinnosti zavést EET řadu odvětví.

Rozšíření EET na další obory neprošlo. Senátoři vládní novelu smetli ze stolu

Babišova koalice uvalila EET i na chov velbloudů a mořský rybolov

(pel)