Průměrný důchod vzroste v Česku příští rok o 900 korun měsíčně.

Důchody v Česku vzrostou od roku 2020 průměrně o 900 korun měsíčně. Rozhodla o tom sněmovna. Zamítla ale návrh na to, aby senioři, kteří jsou v penzi více než 25 let, získali bonus 1000 korun měsíčně. Podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) to bude státní rozpočet stát 5,4 miliardy korun. 

Důchody se podle zákona navyšují o polovinu růstu reálných mezd a o růst cen za sledované období.

Novela předpokládá jednorázový doplatek k penzím nad jejich zákonnou valorizaci. Zákonná valorizace by mohla podle aktuálních odhadů představovat asi 750 korun a doplatek zhruba 150 korun.

Průměrná měsíční penze by mohla příští rok činit 14 373 korun.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) uvedla, že zvýšení bude stát rozpočet asi 5,4 miliardy korun, přičemž výdaje na celkovou valorizaci budou představovat příští rok 31,1 miliardy korun.

Senátoři chtěli přidat další tisícikorunu měsíčně lidem, kteří jsou v penzi aspoň 25 let. Podle autorů návrhu by to pomohlo asi 140 tisícům seniorek, které vychovávaly děti v době socialismu a odcházely dříve do důchodu.

Senátor Miloš Vystrčil (ODS) uvedl, že by se týkal i dalších 20 tisíc lidí, například horníků a pracovníků v uranových dolech, ale také dvou tisíc policistů a vojáků z povolání.

Předlohu nyní dostane na stůl k podpisu prezident Miloš Zeman.

Důchody se zvyšují pravidelně vždy od ledna. Letos vzrostly v průměru rovněž o 900 korun. Zákonná valorizace činila asi 600 korun. Dalších 300 korun prosadila vláda Andreje Babiše (ANO) spolu s loňskou změnou ve složení penze, která mírně oslabila zásluhovost.

 (pel)