Benzin už brzy může v Česku stát přes 40 korun za litr. Cena ropy totiž vyletěla prudce nahoru po útoku na ropná pole v Saúdské Arábii. To může podle ekonomů zdražit ropu až na 100 dolarů za barel. 

„Obchodníci s ropou zítra vyhlíží paniku. Útok na největší ropný areál světa může zdražit ropu až nad 100 dolarů za barel, benzín v ČR pak může jít ke 40 korunám za litr,“ uvedl ekonom Lukáš Kovanda.

Benzín a nafta v ČR tak mohou podle něj během následujících týdnů výrazně zdražit, do konce září o dvě koruny na litr.

V měsíci říjnu se pak cena v krajním případě může vyšplhat k rekordním maximům roku 2012. Tehdy stál benzín více než 38,50 koruny za litr a nafta překročila cenu 37,20 koruny za litr.

Světově největší areál zpracovávající ropu se v sobotu ocitl v plamenech poté, co ho zasáhly střely z bezpilotních letounů. Produkce ropy v Saúdské Arábii kvůli tomu klesla na polovinu. Akciový trh království, stejně jako jiných arabských zemí, kde jsou burzy v neděli otevřeny, se citelně propadly.

K odpovědnosti za útoky se přihlásila jemenská povstalecká skupina Húsíů. Americký ministr zahraničí Mike Pompeo ze zodpovědnosti obvinil Írán.

Rijád se nyní bude snažit výpadek nahradit dodávkami ze svých zásob. Zásobníky saúdské ropy jsou nejen v samotném království, ale také v Egyptě, japonské Okinawě a v Rotterdamu v Nizozemsku. Potíž je v tom, že zásoba saúdské ropy v posledních letech povážlivě klesla, z počtu výrazně převyšujícího 300 milionů barelů v roce 2016 na méně než 200 milionů. Je tak nejníže od roku 2008.

 (pel)