Státní rozpočet České republiky se z deficitu jen tak nevyhrabe: Vláda schválila státní rozpočet ČR pro rok 2020. Česko bude hospodařit se schodkem 40 miliard korun. Prezident rozpočet prý podepíše...(Foto: Twitter Andrej Babiš)

Vláda schválila státní rozpočet pro rok 2020. Česko bude hospodařit se schodkem 40 miliard korun a z mínusů se jen tak nevyhrabe. Deficit státního rozpočtu 40 miliard korun totiž naplánovala Babišova vláda až do roku 2022. Peníze půjdou v příštím roce na investice, růst důchodů nebo platy učitelů. Prezident Miloš Zeman zákon podepíše, pokud se proti návrhu zásadně nezmění.

Příjmy státu mají činit příští rok 1,578 bilionu korun. Výdaje 1,618 bilionu korun.

Koalice ANO a ČSSD vytyčila jako priority školství, růst životní úrovně a investice.

Rozpočet počítá s růstem důchodů od ledna 2020 měsíčně o 900 korun. Státní kasu to vyjde na 509 miliard korun. Průměrný starobní důchod by měl podle ministerstva financí dosáhnout 14 326 korun.

Platy učitelů stoupnou o 10 procent. Rodičovský příspěvek se zvýší z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun pro rodiče dětí, kteří budou aktivně pobírat příspěvek k 1. lednu 2020. Vláda také příští rok navyšuje platy zaměstnanců ve veřejné správě o 1500 korun.

Opozice schodkové hospodaření v době ekonomického růstu zkritizovala. V době ekonomického růstu by podle ní měl být schodek vyrovnaný.

„Levicová vláda dnes schválila levicový rozpočet. Že levice hospodařit neumí, je známá věc. My jim ukážeme, jak by šlo bez problémů dosáhnout vyrovnaného rozpočtu, kdybychom ho sestavovali my. Ve sněmovně předložíme konkrétní návrhy, kde ušetřit desítky miliard,“ uvedl na Twitteru předseda občanských demokratů Petr Fiala.

Předseda lidovců Marek Výborný upozornil na možnou recesi. Česká vláda podle něj rozhazuje a peníze chce vytahat z kapes daňových poplatníků.

Podle Pirátů je návrh rozpočtu se schodkem 40 miliard v době růstu ekonomiky hrubou nezodpovědností.

Rozpočet nyní dostanou k posouzení poslanci a nakonec k podpisu prezident.

Prezident Miloš Zeman je připraven rozpočet podepsat. Připomněl, že o podobě rozpočtu už dříve jednal s ministryní financí Alenou Schillerovou (ANO). Výhrady má Zeman pouze k k výši výdajů na podporu obnovitelných zdrojů energie a k počtu státních úředníků.

Podle něj by část úředníků mohla nahradit digitalizace státní správy, ale zatím se to neděje a státní aparát naopak roste.

(pel)