Loď Ocean Viking se 182 africkými migranty zakotví na Sicílii.

K Evropě pluje další loď plná afrických migrantů. 182 uprchlíků, které posádka Ocean Viking zachránila z dřevěných vratkých loděk mezi Libyí, Maltou a Itálii, nakonec zakotví na Sicílii. 

Povolení přišlo jen několik hodin před schůzkou Itálie, Malty, Francie, Německa, Finska a Evropské komise, jejichž zástupci mají na Maltě jednat o mechanismu přerozdělování migrantů zachráněných v Středomoří na jejich cestě z Afriky do Evropy.

Loď Ocean Viking, která pluje pod norskou vlajkou a provozují ji organizace SOS Méditerranée a Lékaři bez hranic (MSF), nalodila přes dvě stovky migrantů plujících z Libye do Evropy během několika operací minulý týden.

Části z nich už o víkendu povolila vylodění ve svém přístavu Malta, ostatní ale odmítla s tím, že nebyli naloděni v oblasti jejích záchranných operací.

Itálie a Malta dlouhodobě odmítají utečence zachráněné na moři přijímat. Snaží se tak dotlačit EU k systematickému řešení migračního problému ve Středomoří.

Lodě humanitárních organizací, které nyní v podstatě jako jediné migrantům na moři pomáhají, čelí stále větším překážkám ze strany evropských vlád.

(pel)