Turecko brzy podnikne vojenskou invazi do kurdské oblasti na severu Sýrie. Americký prezident Donald Trump potopil kurdské spojence, kteří s Američany bojovali proti Islámskému státu (IS). Spojené státy totiž už z oblasti začaly stahovat své vojáky. Turecko však Kurdy považuje za teroristy a za spojence zakázané Strany kurdských pracujících (PKK). Kurdové už krok USA odsoudili. 

Postoj Spojených států se změnil poté, co šéf Bílého domu Donald Trump telefonoval s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem. Ještě v lednu totiž vyhrožoval, že Spojené státy Turecko „hospodářsky zničí“, pokud na Kurdy zaútočí.

Tisková mluvčí Stephanie Grishamová uvedla, že americké jednotky ofenzivu nepodpoří a ani se jí nezúčastní a nebudou se již vyskytovat v bezprostřední blízkosti oblasti.

Ankara se prý chce vyhnout jakémukoli incidentu. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan k zahájení operace řekl, že „to může být kdykoli a bez varování“.

Krátce po tomto oznámení se začaly americké jednotky ze severu Sýrie stahovat.

Americký prezident Donald Trump na twitteru rozhodnutí Washingtonu zdůvodnil neochotou Evropy převzít tisíce zajatců z Islámského státu (IS), které střeží na syrském severu Kurdové.

Podle tureckých zdrojů začne turecká vojenská operace až po stažení všech Američanů.

Arabsko-kurdská koalice Syrské demokratické síly (SDF), která se s pomocí Spojených států podílela na porážce IS v Sýrii, počínání USA zkritizovala. Hodnotí ho jako nesplnění závazků vůči spojencům.

Podle kurdské agentury ANHA a exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) nyní američtí vojáci vyklízejí pozice poblíž měst Rás al-Ajn a Tall Abjad, která leží u turecké hranice. Spojené státy mají v Sýrii asi tisíc vojáků.

Podle Kurdů bude mít toto rozhodnutí značně negativní dopad na boj proti IS. V severní Sýrii buňky této organizace stále jsou a navíc tam Kurdové střeží tisíce zajatců zadržených v boji proti radikálům.

Turecko ale podle Washingtonu převezme odpovědnost za zahraniční bojovníky IS, které zadržely kurdské jednotky. Jde zhruba o 40 tisíc zajatců, z toho 12 tisíc mají v rukou Kurdové. Čtyři tisíce radikálů pocházejí ze zahraničí.

(pel)