Nezaměstnanost v ČR se už tři měsíce drží na stejné úrovni. V září opět dosáhla 2,7 procenta. Počet lidí bez práce ale klesl na 201 900, což je nejnižší zářijová hodnota od roku 1996. Vyplynulo to z údajů zveřejněných Úřadem práce ČR.

„Nezaměstnanost v září stagnovala, ale absolutní počet uchazečů o zaměstnání klesl. V průběhu předchozího měsíce jich z evidence Úřadu práce ČR odešlo přes 50 tisíc, což je více, než bylo nově evidováno,“ uvedla šéfka úřadu Kateřina Sadílková.

Firmy podle ní už naplno rozjely svou činnost a přijímají další nové zaměstnance. Zájem je především o technické profese nejen na dělnických, ale i vyšších pozicích.

Nejnižší míra nezaměstnanosti byla na konci září v Jihočeském a Pardubickém kraji, kde shodně činila 1,9 procenta.

Naopak nejvyšší míra nezaměstnanosti byla v Moravskoslezském kraji, kde bylo bez práce 4,2 procenta lidí.

Nejvyšší nezaměstnanost v kraji i v celém Česku byla v okrese Karviná – 6,6 procenta.

Naopak nejvyšší podíl nezaměstnaných byl v okresech Karviná (6,6 procenta), Ostrava-město (5 procent), Chomutov (4,9 procenta) a Most (4,6 procenta).

Podle sdělení úřadu práce se v evidenci objevují nejčastěji absolventi středních škol a učilišť, především škol zaměřených na ekonomiku a podnikání, administrativu, gastronomii a hotelnictví.

Velkou šanci na rychlé získání práce po ukončení školy mají podle ÚP ČR absolventi vysokých škol, zejména lékařských fakult, oborů zaměřených na informační a komunikační technologie (ICT) a přírodní vědy či matematiku a statistiku.

(pel)