Správkyně Hongkongu Carrie Lamová pohrozila demonstrantům zásahem čínské armády.

Správkyně Hongkongu Carrie Lamová vyhrožuje demonstrantům v Hongkongu zásahem čínské armády. Čínská armáda je podle ní připravena zasáhnout, pokud by došlo ke zhoršení situace. Místní úřady ale chtějí stav vyřešit samy vlastními silami. 

„Stále mám silný pocit, že bychom měli najít řešení sami. Ale pokud se situace zhorší, nebude možné vyloučit žádnou možnost, pokud chceme Hongkongu dopřát další šanci,“ uvedla.

Lamová poté, co využila mimořádných pravomocí k zákazu zakrývání si obličeje na demonstracích, nechtěla vyloučit další opatření, včetně povolání čínské armády k zásahu.

Kritikům vzkázala, aby přijali realitu, že po čtyřech měsících protestů, poznamenaných ostrou eskalací násilí, už nelze mluvit o „pokojném hnutí za demokracii“.

Proti rozhodnutí úřadů zakázat zakrývání obličeje protestovali lidé ve městě hned o víkendu.

Bývalá britská kolonie Hongkong, která se v roce 1997 vrátila pod čínskou správu, již několik měsíců čelí největší politické krizi za desítky let. Protesty byly nejdříve namířeny proti zákonu o vydávání trestně stíhaných do pevninské Číny.

Postupně však občanské nepokoje přerostly v požadavek na větší demokratičnost politického systému a odstoupení správkyně Hongkongu Carrie Lamové.

Mezi požadavky se objevuje také omezení vstupu návštěvníků z pevninské Číny do Hongkongu.

Demonstrace nyní téměř každodenně přerůstají v násilnosti, při nichž radikálové házejí na policisty zápalné láhve a dlažební kostky, ničí stanice metra a zakládají v ulicích ohně, bezpečnostní síly odpovídají vodními děly, obušky, slzným plynem, gumovými projektily a minulý týden použily dvakrát již také ostrou střelbu.

(pel)