Demonstranti v Ekvádoru na protest proti zrušení dotací na benzín a naftu pronikli do parlamentu.

Ekvádorský prezident Lenín Moreno zrušil po 40 letech dotace na pohonné hmoty. Ty tak v zemi zdražily na dvojnásobek. Proti opatření protestují tisíce obyvatel. Několik stovek demonstrantů vniklo do budovy ekvádorského parlamentu, odkud je vyhnala slzným plynem policie. Prezident a vláda už před demonstranty uprchli. 

Do ekvádorské metropole Quito podle místních médií dorazilo už na 10 tisíc lidí z celé země.

Po vniknutí demonstrantů do ekvádorského parlamentu vyhlásil prezident Lenín Moreno noční zákaz vycházení v okolí veřejných budov a dalších strategických míst.

Kvůli protestům vyhlásil prezident už ve čtvrtek dvouměsíční výjimečný stav, který ale v úterý ústavní soud zkrátil na 30 dnů.

Poslanci v úterý v budově parlamentu v Quitu nebyli, protože už v pondělí kvůli sílícím protestům přerušili zasedání.

Také vláda spolu s prezidentem, který se od roku 1998 pohybuje na invalidním vozíku, už v pondělí přesídlila z Quita do 400 kilometrů vzdáleného přístavu Guayaquil.

Ceny nafty se po zastavení státních dotací na pohonné hmoty zvýšily více než dvojnásobně z 1,03 dolaru na 2,3 dolaru (z 24,1 na 53,9 koruny). Zvýšila se i cena benzinu z 1,85 na 2,39 dolaru (ze 43,3 na 56 korun).

Protesty zažehla série úsporných ekonomických opatření, které prezident Lenín Moreno vyhlásil minulý týden a které vláda přijímá kvůli únorové dohodě s Mezinárodním měnovým fondem (MMF) o úvěru.

Ekvádor má od MMF během tří let dostat 4,2 miliardy dolarů (asi 98 miliard Kč). Některé z úsporných opatření ještě vyžadují schválení parlamentem, zrušení dotací na benzín a naftu už ale začalo platit 3. října a jejich cena se zdvojnásobila.

Dotace fungovaly v zemi podle serveru BBC Mundo od 70. let minulého století a státní rozpočet stály ročně přes miliardu dolarů (asi 23 miliard Kč).

(pel)